HOCKEY: Oxford Hawks celebrate as all 12 teams remain unbeaten

First published in Sport

IT was celebration time in the Oxford Hawks clubhouse on Saturday after all 12 senior teams remained unbeaten for the first time in recent memory.

Indeed, all but the ladies 3rd side, who drew 2-2, were victorious as the men’s and ladies first teams led the way.

Hawks’ men avenged a 4-3 away defeat to Old Georgians with a thrilling 5-4 triumph in the South League Premier Division.

A Dave Cresswell drag-flick put them ahead early on and Ted Bennett made it 2-0 before the visitors got on the scoresheet.

Georgians levelled, but Hawks had the upper hand at the break courtesy of Joe Brownill and Cresswell.

During the break, the visitors’ coach had a ‘conversation’ with umpire which led to him receiving the red card, reducing them to ten men for the second half.

Despite that, Georgians reduced the deficit with a third goal before James Ward settled Hawks’ nerves.

With five minutes left, Georgians scored their fourth and they were out of luck from two short corners late on as Hawks held on.

Goals from Dan Smyth (2), Dan Pilbeam (2), Dan Bleach, Matt McKeown and Andy Wynd gave Oxford a 6-0 victory over Slough in MBBO Regional Division 1 Witney thrashed Wycombe 2nd 6-2 away to remain top of Regional Division 2. Dan Andrews (2), Justin Peel (2), Julian Easterbrook and Tim Hardy scored their goals.

OTHER SCORES.

MBBO Regional Div 2: Oxford Hawks 2nd 2, Aylesbury 1.

Div 2: Oxford 2nd 1 (B White), Maidenhead 2; Oxford Hawks 3rd 2 (T Simpson, S Dawson), Aylesbury 2nd 0.

Div 3: Oxford 4th 0, Tring 4.

Div 4: Witney 2nd 7 (M Godwin 3, H Collins 2, S Bates, S Summers), Bracknell 2nd 2.

Div 5: Oxford Hawks 4th 4 (, Aylesbury 3rd 0.

Div 7: Oxford Hawks 5th 3 (M Hughes, F Webster, T Webster, Eastcote 7th 1.

Open Div 6: Oxford 6th 5 (P Charrett 2, P de la Fargue, H Shields, J Cowen d’Arcy), Eastcote 6th 2; OMT 1, Witney 3rd 4 (A Birnie, R Fitz-John, N Vigar, O Collins); Oxford 7th 3 (G Cadman, N Devaney, A Neville), Wycombe 5th 1.

Div 8: Witney 4th 1 (C Summers), Sonning 5th 7.

Div 9: Oxford 8th 1 (J Fisher), Bracknell Terriors 2; Oxford Hamsters 2 (A Harris, M Carter), Gerrards Cross 3rd 0. Div 10 West: Oxford 9th 2 (M Tappin 2), Sonning 6th 4.

Wessex Masters League Div 1: Oxford Bulls 1, Guildford Vets 2.

OTHER MATCHES.

Oxford Hawks 6th 10, Aylesbury 5th 1; Oxford Hawks Senators 2 (J Finlayson, R Oldershaw), Barnes Vets 1; Oxford Hawks Falcons 8 (P Bennett 3, P Dunhill 2, D Hughes, M Crampton-Smith, R Meadows), Woking Pitts 2.

* OXFORD Under 14 girls are through to the regional finals of the England Cup despite losing 1-0 to Cheltenham in their final match.

OTHER RESULTS. Boys: Oxford Hawks U18 6, Yateley 1.

Girls: Oxford Hawks U18 1, Teddington 1.

Comments

Comments are closed on this article.

Send us your news, pictures and videos

Most read stories

Local Info

Enter your postcode, town or place name

About cookies

We want you to enjoy your visit to our website. That's why we use cookies to enhance your experience. By staying on our website you agree to our use of cookies. Find out more about the cookies we use.

I agree