DRAYTON Park men’s run in the Mail on Sunday KO competition came to an end when they lost 4-1 away to a strong Celtic Manor side at the last- 32 stage.
Skipper Simon Berry secured the only win for Drayton, whose other team members were Steve Greenwood, Matthew Evans, Rob Hughes, and Andy Griffiths.
It has still been a great summer for Drayton’s men.
They have reached the Hillman Trophy semi-finals, where they will face either Carswell or Woburn, while they are also second in the Central 7’s Division 1 and second in Division 4.
STUDLEY Wood became the first side through to the semi-finals of the Shaw Gibbs Oxfordshire Foursomes League’s KO Cup with a 2-1 win at home to North Oxford.
In the other quarter-finals, Hadden Hill face Oxford City, Feldon Valley host The Springs, while Tadmarton Heath take on Burford.
CLUB RESULTS
OXFORD CITY
Junior medal: 1 C Pickup 84-14=70.
Seniors Stableford: 1 R Charlton 38pts, 2 D Goodey 37.
Payne & Bell Trophy: 1 A Fowler +3, 2 D Callaghan +2.
FH Taylor Bowl: 1 E Greenaway & R Ferguson 71½+73½=145, 2 G Hoult & R Poore 75+75=150.
OXFORD LADIES
August Medal: 1 J Tavinor nett 77, 2 Y Nash 80, 3 S Wastie 82.
August Medal & Maple Leaf Cups: 1 J Tavinor nett 70, 2 M Cannon nett 71, 3 J McCairns 73.
Maple Leaf Cups – Silver Div: J Tavinor.
Bronze Div: M Cannon.
NORTH OXFORD
Junior Club Championship – Scratch (36-holes): 1 M Laitt 55+64=119, 2 J Tucker 66+75=141, 3 H Hall 112-103=215. Nett: 1 M Laitt (23) 55+64=119, 2 J Tucker (13) 66+75=141,3 H Hall (28) 84+75=159.
Junior match: Frilford ½, North Oxford 2½.
Men’s match: North Oxford 3, Cotswolds 2.
Triangular Trophy (mixed greensomes at The Cotswolds): North Oxford 209pts, Cotswolds 191, Oxford City 171.
Ladies’ Stableford No 8 – Silver Div 1: T Traynor 35pts. Bronze Div: 1 G Davidson 37. High Bronze Div: 1 H Lane 33.
Ladies’ Veterans Cup: 1 G Davidson 37ps, 2 M Brennan 36.
WITNEY LAKES
Piper Heating Ltd August Medal Div 1: 1 S Baxter nett 68, 2 B Bryant 69, 3 R Price 70. Div 2: 1 T Hanley 72, 2 J Timber 73, 3 C Fitches 74.
TADMARTON HEATH
Ladies’ Saturday Par: 1 C Mottershead (19) 1 up, 2 M Pountney (11) 2 down (cb), 3 K Marsh (27) 2 down.
Men’s Invitation: 1 M Marks (Chelmsford) & M Thomson 36pts, 2 B Mason (Sandy Lodge) & K Spengler 44 (cb), 3 R Fisher (Chiltern Forest) & T Clayton 44.
Junior Open: 1 J Barker (Tadmarton Heath) (23) 39pts, 2 S Gujral (Kirtlington) (21) 38, 3 A Boote (9) 37.
Men’s Thursday Stableford: 1 P Hackett (17) 35pts (cb), 2 L Washbourne (15) 35, 3 R Dunn (6) 34.
Ladies’ Club Championship: 1 S Barker (15) 69+72=141, 2 G Jeacock (16) 71+71=142, 3 M Pountney (12) 69+74=143.
Ladies’ 3 Ball Alliance: 1 J Clayton, G Reynolds & N Scott 76pts (cb) 2 S Fisher, HPatterson & C Wheatley 76, 3, B Round, H Slevin & C Sumner 73.
Senior Men’s Panks Putter: 1 D Osborn (15) 39pts, 2 K Spengler (18) 38, 3 T Clayton (12) 37.
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here