SPENCER Carter and Anne Barras were double winners at their respective club championships.
Carter came out on top in the gross and nett competitions at Bicester.
Meanwhile, Barras scooped both titles as North Oxford’s ladies section held their annual championship.
The Oxfordshire claimed their first win of the Core Golf UK Oxfordshire Foursomes League season, beating Buckingham 2-1.
CLUB RESULTS
CORE GOLF UK OXFORDSHIRE FOURSOMES LEAGUE
Section 1
Buckingham 1 (1pt), The Oxfordshire 2 (3) (Buckingham scores first): G Jones & H Pearson bt S Kyle & D O’Rourke 1 hole, D Dallaway & J Barret lost to G Rogerson & A Stubbs 2 & 1, V Horsler & J Harrington lost to R Longshaw & M Shimmin 3 & 1.
Section 2
Badgemore Park 2 (3), Carswell 1 (1) (Badgemore scores first): C Miller & O Connell bt D Croad & M Hans 2 & 1, J Palmer & F Kassam bt D Sayer & D Morton 2 & 1, D Haddock & N Cole lost to D Hoskin & L Birch 2 holes.
OXFORD CITY
Club Championships Southfield Cup (handicap): 1 C Wilson 63-71=134, 2 A Harris 70+70=140, 3 S Tabor 74+68=142 (cb).
Hall Cup (gross): 1 M Andrews 73+77=150, 2 A Harris 77+77=154 (cb), 3 B Chivers 75+79=154.
Southfield Plate: 1 N Dawson 85-20=64, 2 M Neville 89-20=69, 3 S Lydon 81-10=71.
Peter Burke Trophy: 1 N Ray 36pts (cb), 2 D Adams 36.
OXFORD LADIES
Club Championships (36-hole medal scratch): 1 T Roberts (9) 179, 2 D Roberts (13) 182, 3 H Scott (18) 197.
Handicap Plate (nett): 1 D Roberts (13) 156, 2 M Cannon (20) 159, 3 T Roberts (9) 161.
Alternate Silver (18-hole silver medal nett): 1 B Mitchell (17) 73, 2 C Morbey (15) 76, 3 C Fox (14) 77.
Mary Tullo (18-hole bronze medal nett): 1 P Dudding (25) 71, 2 G Howard (31) 72, 3 J Ryan (23) 73.
NORTH OXFORD
President’s Putter & Scratch Cup (36 holes): 1 M Tippett (3) 66+65=131, 2 P Harwood (22) 64+70=134, 3 C Hiles (6) 69+68=137. Scratch Cup: 1 M Tippett 69+68=137, 2 P Barrow 70+71=141, 3 C Hiles 75+74=149.
Seniors club match: North Oxford 2, Oxford City 3.
Ladies’ Club Championship: 1 A Barras (gross) 168, 2 P Twynam 180. Bronze Div: 1 M Rhymes (gross) 190, 2 L Watkins 202. President’s Putter: 1 A Barras (nett) 68+66=134, 2 P Twynam 73+69=142.
TADMARTON HEATH
Ladies Invitation (better-ball stableford): 1 J Clayton (26) & T Fisher (28) 47pts, 2 M Gray (27) & M Hill (23) 46, 3 G Smith (23) & J Beare (11) 44.
Men’s Thursday summer stableford: 1 R Lyons (12) 39pts, 2 D Booker (6) 32 (cb), 3 A Laird (2) 32.
Fortescue Trophy: 1 D Marsh & K Marsh 38pts, 2 B Pawley & C Pickering 37, 3 C Jenkinson & K Tuckey 33.
BICESTER
Club Championships – Men (gross): 1 S Carter 80+75=155, 2 D Shields 80+78=158, 3 P Brain 77+83=160. Nett: 1 S Carter 67+64=133, 2 P Brain 66+72=138, 3 K Foster 72+72=144. Ladies (gross): 1 V Shepherd 86+98=184, 2 C Bishop 98+87=185, 3 C Bosher 88+101=189. Nett: 1 K Paton 76+72=148, 2 R Miles 82+76=158, 3 C Bishop 85+74=159.
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here