Oxford MailRESULTS: July 12 (From Oxford Mail)

Get involved: send your photos, videos, news & views by texting OXFORD NEWS to 80360 or email us

RESULTS: July 12

Oxford Mail: RESULTS: July 12 RESULTS: July 12

Division 1

Great Brickhill 124 (A DeBeer 40, M Mannering 4-15, D Warner 3-52), Cumnor 125-6 (J Dale 43no).

Thame Town 152 (S Lachlan 41no, W Rooney 41, W Taylor 39, J Gear 4-32, W Platts 4-64), Buckingham Town 153-6 (A Pearson 60, S Myatt 30).

Tiddington 250-8 (W Cooper 52, C Goodman 44no, N Pykett 32, M Maule 31, H Eltham 3-66, C Biel 3-68), Oxford 2nd 230 (A Price 55, A Hall 55, J Barrett 47, M Maule 4-28).

Banbury 2nd 230-7 (A Sabin 80, E Phillips 37, J Lambden 33), Twyford 141 (S Mahmood 41, Hart 4-13, J Hill 4-46).

Wolverton Town 118 (J Law 5-30, R Beer 4-31), Oxford Downs 113 (I Butt 5-37).

Division 2

Bledlow Village 247-5 (A Mould 71, M Bolton 51, M Tapping 49, G Harman 41no), Horspath 2nd 186 (M Skelton 32, R Chapman 3-44, B Moore 3-47).

Abingdon Vale 97 (J Campbell 4-39, H Walters 3-31), Cropredy 100-4 (J Fox 34).

Cublington 220 (N Tolbert 49, T Light 4-82), Leighton Buzzard Town 145-9 (K Sear 4-13).

Long Marston 173 (M Green 53, R Packham 4-46), Challow & Childrey 175-4 (R Gordon 102no).

Oxford & Bletchingdon Nondescripts 153 (P Mukherkee 35, C Day 30, C Leaney 7-46), Aston Rowant 2nd 154-7 (A Tolson 47, G Reid 34, T Condon 30, M Strong 3-56).

Division 3

Bletchley Town 169 (S Talbot 55), Banbury 3rd 172-7.

Dinton 2nd 135 (O Chaplain 31, B Laycock 4-25), Buckingham Town 2nd 136-5 (M Taylor 36, D Gough 3-21).

Sandford St Martin 146 (C Thompson 52, I Demain 5-19), Didcot 148-6 (H Brisland 30, S Burningham 30, M Anson 3-13).

Bicester & North Oxford 231-5 (D Murphy 74, R Simpson 39, N Moorman 32, M Collins 32, K Taylor 3-55), Great & Little Tew 2nd 232-7 (S Smith 54no, S Barnes 40, J Haggett 39, D Savin 3-51).

Shipton-under-Wychwood 2nd 219-8 (T Senior 56, P Hemming 50, D Bugge 48, T Ward 4-50), Oxford Downs 2nd 169-8 (G Coates 42, P Daniel 40).

Division 4

Bledlow Ridge 242-7 (R Turner 119no, S Lloyd 63, G McDonald 3-35), Great Brickhill 2nd 181-6 (A Khan 85no, J Cook 39, I Murdoch 3-50).

Kingston Bagpuize 203-6 (M Warner 81, O Young 31, A Webb 4-45), Horley 204-4 (D Clark 53no, D Taylor 53, D DeBruyn 42no).

Leighton Buzzard Town 2nd 107 (S Roberts 31no, P Semmens 6-33), Kimble 111-4.

Chearsley 82 (C Sutton 4-40), Blewbury & Wallingford 83-2 (M Carey 41).

Witney Mills 283-6 (D Swindells 80, P Claridge 58, C Wimalarathna 51no, N Khan 3-88), East Oxford 130 (U Ahmed 31, D Swindells 5-13, B Madden 3-64).

Division 5

Abingdon Vale 2nd 176 (C Lim 59, D Atcherley-Symes 36, I Perna 5-33, S Roberts 3-34), Twyford 2nd 177-7 (S Lyon 72no, L Mitchell 4-26, M Butcher 3-63).

Brackley 121 (R Downes 5-42, A Tapping 4-15), Bledlow Village 2nd 112 (M Parmar, S Field 4-13, J Markham 4-54).

Cumnor 2nd 263-5 (D Ackland 70, A Lalil 58, O Gray 48no, C Russell 42, M Chatterji 7-28), Didcot 2nd 207 (J Bywater 62, P Kawadandi 40).

Tiddington 2nd 300-5 (J Mackie 108, J Higgs 91), Oxford 3rd 191-8 (M Picknett 41, B Pedersen 40, A Nash 33, B Smith 4-40).

Thame Town 2nd 201-8 (A Thomas 51, R Carr 44, R Gurton 3-67), Stokenchurch 193 (J Brown 78, C Jeffcock 4-23, A Thomas 4-59).

Division 6

Aston Rowant 3rd 239-2 (G Storton 163no, J Atkins 35no), Oxford & Bletchingdon Nondescripts 2nd 149 (L Quainton 4-32).

Banbury 4th 128, Wolverton Town 2nd 129-5.

Long Marston 2nd 286-3 (M Wareham 134no, R Miscampbell 88, P Marsh 33), Challow and Childrey 2nd 271-2 (N Hill 148no, R Hales 76).

Gt & Little Tew 3rd 172 (C Haggett 37), East Oxford 2nd 152 (A Butt 42, M Manzoor 41).

Horspath 3rd v Bledlow Ridge 2nd - walkover by Bledlow Ridge.

Division 7

Abingdon Vale 3rd 125 (G Scott 59, A Hussain 5-31), Cropredy 2nd 126-4 (A Hussain 46, R Orchard 44).

Didcot 3rd 46 (R Pengelly 9-16), Buckingham Town 3rd 47-2.

Horley 2nd 319-5 (S Palmer 92, A Parker 77, S Pearce 35, S Cox 35, N Leach 34), Bletchley Town 2nd 119-5.

Sandford St Martin 2nd 225-7 (J Howe 70, O Ong 58, C Simpson 45), Oxford 4th 226-7 (S Heath 46no, C Walia 32, M Sheehan 32, C Simpson 5-49).

Division 8

Banbury 5th 91 (A Rayman 4-31, P Chawla 3-20), Horspath 4th 93-3.

Brackley 2nd 206-7 (P Ryan 55, I Harris 48, S Pritchard 3-60), Cumnor 3rd 150-8 (A Sayeed 44no, A Hodder-Williams 41, P Ryan 4-22).

Oxford Downs 3rd 115 (H Gillam 45, N Smith 4-28), Blewbury & Wallingford 2nd 116-4 (S Edwards 35, G Watts 3-32).

Shipton-under-Wychwood 3rd 236-6 (A Prior-Wandesforde 92no, B Walker 46), Oxford & Bletchingdon Nondescripts 3rd 154 (M West 48, D Holley 37, R Seymour 6-62).

Tiddington 3rd 170-8 (M Addison 38, P Knightley 36, W Woodley 3-31), Kingston Bagpuize 2nd 130-9 (J Mumtaz 3-11, C Evans 3-18).

Division 9

Stokenchurch 2nd 145 (M Taylor 42, J Azam 41, T Spindler 4-44, D Stratford 3-39), Chearsley 2nd 146-6 (D Stratford 38no, J Hirst 31).

Bledlow Village 3rd 257 (H Wagerfield 97, B Wagerfield 40, S Priscott 4-25), Great & Little Tew 4th 240-5 (R Watts 67no, S English 66, S Priscott 39).

Shipton-under-Wychwood 4th 136 (A Nanthan 5-34), Kimble 2nd 140-3 (A Singh 48, A Skeggs 39).

Witney Mills 2nd 142-7 (I Mundy 31, J King 3-30), Long Marston 3rd 143-4 (C Lewindon 45no, P Goss 35).

Thame Town 3rd 149-8 (A Lachlan 34no, L Hurley 4-45), Aston Rowant 4th 150-3 (J Davies 71).

Division 10

Cropredy 3rd 73 (A Roberts 6-28), Leighton Buzzard Town 3rd 79-1 (H Ryan 37no).

Twyford 3rd 251-5 (K Cronshaw 103no), Abingdon Vale 4th 199-9 (P Rallings 44, R Matthews 32).

Comments

Post a comment

Remember you are personally responsible for what you post on this site and must abide by our site terms. Do not post anything that is false, abusive or malicious. If you wish to complain, please use the ‘report this post’ link.

click2find

Get Adobe Flash player
About cookies

We want you to enjoy your visit to our website. That's why we use cookies to enhance your experience. By staying on our website you agree to our use of cookies. Find out more about the cookies we use.

I agree