Leg-spinner Ben Norgrove’s excellent figures of 4-6 were not enough to earn Shipton-under-Wychwwod B a home victory over Charlbury in Group D of the Oxfordshire Under 13 League.
Norgrove’s super spell helped restrict Charlbury to 92-8, Ross Jus-zack hitting 33 not out.
But Adam Ede (3-12) and Juszack (2-14) pegged Shipton back to 84-7. Alex Hey top-scored with 20.
RESULTS
OXFORDSHIRE UNDER 11 COMPETITION
Group A Didcot 136-4 (K Durrant 27no, L Higgins 26no), Warborough & Shillingford 81-5.
Abingdon Vale 104-1 (L Charlesworth 28no, L Maslen 28no, T Ferris 20), Wootton & Boars Hill 88-4 (C King 28no).
Kennington 138-4 (H Pretorius 25no), Horspath 48-9.
Group B Minster Lovell 101-9 (E Roberts 27no, D Jarvis 26no), Buscot Park 78-8 (R Smith 25no, O Ortis 2-2).
Group C Charlbury 102-3 (R Harris 27no, R Jenkins 25no), Hook Norton 37 (R Jenkins 3-6).
Group D Tiddington 88-6 (J Elliott 25no), Bicester & North Oxford 86-5 (J Elliott 2-6, T Kitchin 2-13).
UNDER 11 DEVELOPMENT LEAGUE
Brightwell-cum-Sotwell 204, Blewbury & Upton 157.
Brightwell-cum-Sotwell 146, Cumnor 98.
Charlbury 148, Hook Norton 94
RON MAUDSLEY TROPHY
Quarter-final Oxford Downs 97-4 (J Richards 31no), Challow & Childrey 101-2 (J Coombs 30no, A Kay 27).
OXFORDSHIRE UNDER 13 LEAGUE
Group A
Didcot 100-4 (L Higgins 30no, C Slade 30no), Pang-bourne & Whitchurch 101-3 (M Sharpe 30no, J Beebee 33no).
Abingdon Vale 131-3 (B Charlesworth 34no, O Price 32no), Horspath 74 (R Hicks 32no, W Price 3-3, O Price 2-1, G Owen 2-2).
Oxford 133-4 (T Robson 30no, L Mase 29), Blewbury & Upton 49-9 (T Tebay 3-2).
Group B
Eynsham 65-4 (J Cook 22no), Minster Lovell A 67-3 (F Wright 27no).
Group C
Aston Rowant 87-8 (B Coldicott 29, T Simon 21, S Rosaman 4-7), Oxford & Bletchington Nondescripts 32 (W Senior 4-10, R Wilson 3-11).
Thame Town 151-2 (S Fleetwood 30no, D Collins 30no), MP Sports Academy 105-3 (L Bell 33no).
Group D
Combe 100-7 (R Atkins 25, L Ashcroft 24, D Whinfrey 2-16), Cumnor 78-9 (K Patel 30no, C Northwood 2-8, Ju Carpenter 2-14, G Neyroud 2-16).
Hook Norton 100-3 (C Wallis 30no, C Hawkins 23no), Banbury 35 (T Wood 2-2).
Charlbury 92-8 (R Juszack 33no, B Norgrove 4-6); Shipton-under-Wychwood B 84-7 (A Hey 20, A Ede 3-12, R Juszack 2-14).
GAUNTLETT GOBLET EIGHT-A-SIDE COMPETITION
Group A
Charlbury 202, Chadlington 251.
Group C
Brightwell-cum-Sotwell 269, Challow & Childrey 190.
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here