Roger Goodall (6-5-5) clanged off 16 dolls for Six Bells C Kidlington – but it couldn’t save them from a 3-0 defeat at Greene King Oxford & District League Premier Section leaders Three Pigeons, writes ANDY BEAL.
With Pete Dempsey (6-3-6) bagging a brace of sixes in his 15-doll haul, and teammates Neil Lyon (4-5-5) and Eddie Edwards (5-4-4) providing good support, Three Pigeons ruled the roost in a 29-27, 30-25, 33-29 scoreline.
Martin Ruffels hit a six in his 14 dolls to lead Garsington Sports Club A to a 3-0 home win against Red Lion A Eynsham.
It helped his side to victory in a 29-21, 30-28, 29-25 scoreline.
Tim Anderson, Paul Holt and Paul Sawyer hit 13 dolls apiece for Red Lion B Kidlington in a 3-0 demolition of hosts New Club 3-0.
Red Lion roared home 25-19, 29-21, 28-24.
Ian Houghton (4-6-4) starred with 14 dolls in Red Lion Brill’s 2-1 victory at Cricketers B.
Red Lion took the opening leg 25-20, lost the next 29-25, beforeclinching victory in the last 32-27.
In Section 2, Simon King (5-4-4) clanged off 13 dolls as Red Lion B Eynsham ran out 3-0 winners at home to Six Bells Quarry.
The efforts of Tony Barrett (5-5-4) were in vain for Six Bells.
In Section 3, Craig Greenough (3-5-5) whipped off a baker’s dozen to take Original Swan to a 3-0 home win against Chequers.
Vikings Sports A inflicted a first defeat on leaders Bullnose Morris A with a 2-1 away win.
Vikings took the first leg 19-12 only for Bullnose to level in the next 20-17, but the visitors weren’t to be denied and took the last 17-14.
Kennington Club’s Ian Walters was on for a personal best after hitting a four and a six at West Oxford Democrats Club in Section 4 – but then followed it up with a blob.
However, his side still came way with a 3-0 win.
Seamus O’Malley (4-4-4) hit a steady dozen dolls to guide Six Bells B Kidlington to a 3-0 home win against to Red Lion B Cassington in Section 8.
Florence Park Club B remain the only unbeaten team in Section 11 after a 3-0 win at Original Swan C.
GREENE KING OXFORD & DISTRICT LEAGUE
Premier Section 1 & 1A: Three Pigeons 3, Six Bells C Kidlington 0; New Club A 0, Red Lion B Kidlington 3; Gladiators A 1, Black Swan 2; Garsington Sports A 3, Red Lion A Eynsham 0; Cricketers B 1, Red Lion Brill 2.
Section 2: Woodman 2, Red Lion B Yarnton 1; Vikings Sports B 3, Cowley Workers 0; Griffin 2, Chequers A 1; Red Lion B Eynsham 3, Six Bells 0; Black Prince 1, Ampleforth Arms 2.
Section 3: Team Monarch 2, Kidlington Green SC 1; Rose Hill Club B 1, Three Horseshoes 2; Cowley Con Club 3, Masons A 0; Bullnose Morris A 1, Vikings Sports A 2; Original Swan A 3, Chequers B 0.
Section 4: Six Bells A 2, King & Queen A 1; Fairview A 2, Kidlington Sports B 1; Donnington Club A 2, Seacourt Bridge 1; West Oxford Democrats 0, Kennington Club A 3.
Section 5: Marston BL 2, Crown A 1; Donnington Club C 3, Folly Bridge 0; Chequers B 1, New Club B 2; Chandos Arms B 2, Vikings Sports C 1.
Section 6: Red Lion Wendelbury 1, Queens Head A 2; Red Lion A Wolvercote 1, Gladiators B 2; Red Lion A Kidlington 0, Quarry Gate 3; Masons B 2, Florence Park A 1; King & Queen B 2, Chandos Arms A 1.
Section 7: Red Lion C Eynsham 2, Northway A 1; Red Lion A Yarnton 1, Cricketers A 2; Nut Tree 3, Golden Ball B 0; Kidlington Sports A 0, Red Lion Islip 3; Donnington Arms 2, Six Bells D 1.
Section 8: Six Bells B 3, Red Lion B 0; Kings Arms 1, Original Swan B 2; Golden Ball A 3, Crooked Pot 0; Catherine Wheel 0, Rose Hill A 3; Brill Sports Club A 2, Fairview B 1.
Section 9: White Hart 0, Crown Chalgrove 3; Northway B 1, Donnington Club B 2; Crown B 1, Brill Sports Club B 2; Chequers D 1, Kite A 2.
Section 10: Priory 3, Prince of Wales Horspath Rd 0; North Oxford Con Club B 1, Bullnose B 2; Kennington Club B 1, Prince of Wales Iffley 2.
Section 11: Kite B 0, Red Lion Old Marston 3; Red Lion C Kidlington 1, Kings Arms 2; Red Lion A Cassington 3, Red Lion B Wolvercote 0; Original Swan C 0, Florence Park B 3; George & Dragon 2, Hollybush 1.
Sixers: P Dempsey (Three Pigeons) 2, R Goodall (Six Bells C Kidlington), M Ruffels (Gars-ington Sports A), T Anderson, P Holt (Red Lion B Kidlington), E Hanlon (Cowley Workers), D Simms (Ampleforth Arms), I Walters (Kennington Social Club), M Beane (Seacourt Bridge), I Houghton (Red Lion Brill).
Blobbers: G Wiblin (Black Swan), J Pollard (Kidlington Green SC), C Lee (Chandos Arms), C Govier (Brill Sports Club A), D Ridgeway (Six Bells D Kidlington), B Glenn (White Hart Wytham), R Ash (Kite A), H Hayle (Hollybush), C Higgs, A Bracey (Kennington Club B), I Saunders (Original Swan C), S Walker, A Romaneski (Kite B), J Todd, F Rothnie (Red Lion B Wolvercote), D Crook (Red Lion C Kidlington), D Light (Chequers B).
The week's top scorers: R Goodall (Six Bells C Kidlington)16, P Dempsey (Three Pigeons) 15, N Lyon (Three Pigeons) 14, M Ruffels (Garsington Sports A) 14, I Houghton (Red Lion Brill) 14, S Greenough (Garsington Spts A) 13, T Anderson (Red Lion B Kidlington) 13, P Holt (Red Lion B Kidlington) 13, P Sawyer (Red Lion B Kidlington) 13, M Washington (Ampleforth Arms) 13, G Pitts (Kennington SC) 13, E Edwards (Three Pigeons) 13, C Greenough (Original Swan A) 13, S King (Red Lion B Eynsham) 13, T Barrett (Six Bells Quarry) 13.
ABINGDON & DISTRICT LEAGUE
Premier A Section: Spread Eagle 4, Fox 2; Steventon Sports 2, Abingdon United 4; Red Lion 5, Berinsfield SC 1; Abingdon Legion 6, Tandem 0.
B Section: Fox 1, North Star 5; Admiral Benbow 4, Red Lion 2; Berinsfield SC 0, Hart of Harwell 6; Abingdon United 6, Barley Mow 0; Plough East Hendred 4, College Oak 2.
C Section: College Oak 4, Black Horse 2; Waggon & Horses 2, White Horse 4; Vine Cumnor 3, Plough Long Wittenham 3; Abingdon Utd 2, Vine Cumnor 4; Abingdon Con Club 6, Steventon Sports 0.
D Section: Brewery Tap 4, Wootton Legion 2; Pack Horse 1, Chequers Charney Bassett 5; North Star 3, Fleur De Lys 3.
E Section: Spread Eagle 6, Plough Sutton 0; Hatchet 1, Boundary House 5; Wheatsheaf 4, Midget 2.
F Section: Didcot Con Club 5, Cross Keys 1; Bear North Morton 2, Abingdon Arms 4; Hart of Harwell 2, Plough Hanney 4; Black Swan 0, Bowyers Arms 6.
G Section: Crown Marcham 0, Brewery Tap 6; Plough Inn 2, Old Anchor 4; Morning Star 4, Horse & Harrow 2; Queens Arms 2, Spread Eagle 4; Royal Oak 2, Goodlake Arms 4.
H Section: Midget 0, Abingdon Legion 6; Plough Appleton 2, Bear & Ragged Staff 4; GWRS A 3, Spread Eagle 3.
J Section: Hinds Head 0, Wheatsheaf 6; Rose & Crown 0, Red Lion 6; Waggon & Horses 4, Peachcroft SC 2.
Sixes: M Sheridan, J Simmons.
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here