FRILFORD HEATH
Skelton Salver (Blue Course): 1 H Sehmi 77-10=67, 2 A Gavrilovic 74-3=71 (cb), 3 J Summers 76-5=71.
OXFORD CITY
Stableford No 3: 1 N Fitzgerald 41pts, 2 B Glover 39 (cb), 3 M Broom 39.
OXFORD LADIES
Nine-hole Stableford: 1 H Briffett 18pts, 2 V Brennan 16.
Par competition – Silver Div: 1 D Chappelle level, 2 S Dunstan -1 (cb). Bronze Div: 1 C Barnard +2, 2 G Chapman level.
NORTH OXFORD
Ladies’ Victory Cup: 1 L Lawrence 88-20=68 (cb), 2 L Riding 93-25=68.
Ladies’ Medal – Silver Div: 1 L Lawrence 88-20=68, 2 T Traynor 85-14=71. Bronze Div: 1 L Riding 93-25=68, 2 C Lim 101-32=69.
Thornton Cup: 1 C Haines 83-20=63, 2 G Lucas 80-15=65 (cb), 3 C Black 80-15=65.
Prescott Penny Trophy: 1 L Gurdev & S Rana 47pts, 2 R Tomkins & G Tomkins 43 (cb), 3 K Robinson & R Simpson 43.
BB&O Hillman Trophy Plate 3rd round: Frilford Heath 3, North Oxford 3 (North Oxford won after play-off).
HADDEN HILL
Beickel Cup – Div 1: 1 D O'Rourke 37+38=75pts, 2 S Boffin 33+38=71 (cb), 3 D Hodgkins 36+35=71. Div 2: 1 I Ormrod 39+38=77 (cb), 2 J Davies 42+35=77, 3 B Lester 36+40=76.
WITNEY LAKES
Sun Watercoolers July Stableford – Div 1: 1 C Morgan 40pts, 2 R Price 38 (cb), 3 I Hope 38. Div 2: 1 G Winchester 42, 2 P Kelly 39 (cb), 3 B Barker 39.
Texas Scramble: 1 A Aston, D Aston & D Barber nett 59.1; 2 J Cook, N Clayton & P Haddon 62.7, 3 R King, C King & D Austen 63.5 nett Ladies’ Midweek Medal: 1 C Macfarlane 110-36=74, 2 S Gascoigne 113-32=81, 3 A Key 121-35=86.
THE WYCHWOOD
Pro Shop Stableford: 1 M Porter 41pts, 2 L Williams 40, 3 A Dore 39.
Seniors’ Stableford: 1 S Pettit 42pts, 2 A Joynes 40, 3 C Jones 39.
Men’s matches: Burford 2, The Wychwood 4; Banbury 1, The Wychwood 6.
BURFORD
Baker Spoons: 1 B Bannister 44pts, 2 N Roebuck 40, 3 C Jones 38 (cb).
CHIPPING NORTON
Edward Douglas Medal – Div 1: 1 M Johnson nett 65, 2 A Kerpache 66, 3 J Morewood 68. Div 2: 1 K Reynolds 66, 2 D Tanner 67, 3 C Fenwick 68.
Juniors’ John Norman Cup: 1 H Hancock nett 66, 2 G Kay 70 (cb), 3 C Dyer 70.
Seniors’ matches: Chipping Norton 6, North Oxford 1; Oxford City 5, Chipping Norton 2.
Junior Stableford: 1 C Hancock 49pts, 2 L Howlett 47 (cb), H Hancock.
Seniors’ Stableford: 1 D Pickett 37pts, 2 D Sykes 36, 3 D Lowe 35.
Senior Ladies’ Nine-hole qualifier: 1 R Davies 14pts (cb), 2 M Pettifer 14, 3 A Pick 9.
Senior Ladies’ 18-hole Stableford: 1 J Jones 35pts, 2 J Krouse 34, 3 P Murphy 32.
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here