SCHOOLS: Warland claims gold

Oxfordshire's Kirsty Warland (left), with her gold medal, and Danielle Anderson, with her silver, represent England on Saturday

Oxfordshire's Kirsty Warland (left), with her gold medal, and Danielle Anderson, with her silver, represent England on Saturday

First published in Sport by

Lightning struck twice in the same place for Oxfordshire's Kirsty Warland as she won gold in the ESAA Sainsbury's English Schools' Track & Field Championships at Gateshead.

The 16-year-old, from Wheatley Park, stormed to victory in the intermediate girls' 80m hurdles final in a national standard and personal best time of 11.12secs.

It came after she won gold at the same venue two years ago in the junior girls' 75m hurdles.

Warland had put herself in pole position for the final by winning her heat in the fastest qualifying time of 11.38.

And smartly out of the blocks in the decider, she led over the first hurdle and was never headed, beating Middlesex's Chanel Taite (11.31) by a convincing margin.

Warland was delighted with her performance over the two days.

"It's been such a great weekend," she said. "I ran a pb in the heats and then another pb to win.

"I'll be ranked No 1 now, which is great for me. This gold goes well with the junior gold I won in 2006."

Warland's win earned her a call-up to represent England in the SIAB International against Scotland, Wales and Ireland at Bedford today.

She will be joined there by Oxfordshire javelin thrower Danielle Anderson, who by coincidence repeated her silver medal success of two years ago at the north-east track.

The teenager from Matthew Arnold, Cumnor, recorded a national standard distance of 40.04m with an early throw to finish runner-up to her 2006 conqueror, Somerset's Izzy Jelfs, who launched the javelin 43.30m.

Melissa Hawtin, of Gosford Hill, Kidlington, almost made it a hat-trick of medals for Oxfordshire, coming fourth in the 3000m.

Running an intelligent race, she finished just outside the frame, but had the consolation of a national standard and personal best of 10mins 1.29secs.

Gold went to Cumberland's Laura Park (9.45.41), with Kent's Beth Carter (9.51.3) taking silver and Surrey's Isabel Brinsden (9.54.70) bronze.

The exploits of Warland, Anderson and Hawtin helped Oxfordshire win the intermediate girls' Buckinghamshire Cup for the Group C (smallest) counties.

Luke Chown, of Fitzharrys, Abingdon, finished a highly-creditable sixth in the senior boys' 200m final.

He recorded 22.22, with Hertfordshire's Antonio Infantino taking gold in 21.74.

Chown had earlier qualified for the final by finishing third in his heat in 21.95 - a national standard time.

OXFORDSHIRE RESULTS

Boys

Senior - 100m ht: 7 P Hipwell (Henry Box, Witney) 11.51. 200m ht: 3 L Chown (Fitzharrys, Abingdon) 21.95**; final: 6 L Chown 22.22*.

Intermediate - 100m ht: 5 M Summers (Abingdon) 11.43; semi-final: 7 M Summers 11.41. 800m hts: 2 P Essink (King Alfred's, Wantage) 1.59.48, 8 G Miller (Burford) 2.07.34; semi-final: 7 P Essink 2.01.35. Triple jump: 11 J Wright (Marlborough, Woodstock) 12.74.

Junior - 400m ht: 7 P Barnshaw (Abingdon) 55.34. Triple jump: 9 E Goggs (Lord Williams's, Thame) 11.86pb. Discus: 19 J Ventress (Wallingford) 25.81.

Girls

Senior - 100m ht: 6 R Sanders-Clarke (St Helen & St Katharine's, Abingdon) 12.68. 200m ht: 6 C Butler (Henry Box, Witney) 26.40. Hammer: 10 E Sutton (Wheatley Park) 37.51*.

Intermediate - 200m ht: 4 R Hussey (Lord Williams's, Thame) 25.72*. 800m ht: 4 E Grant (St Helen & St Katharine's, Abingdon) 2.16.12pb*; round 2: 4 E Grant 2.16.63*. 3000m: 4 M Hawtin (Gosford Hill, Kidlington) 10.01.29**. 80mH ht: 1 K Warland (Wheatley Park) 11.38**; final: 1 K Warland 11.12**. Javelin: 2 D Anderson (Matthew Arnold, Cumnor) 40.04**. Hammer - pool A: 10 A Baird (St Helen & St Katharine's) 33.73pb*.

Junior - 100m ht: 7 L Spurway (King Alfred's, Wantage) 13.14. 200m ht: 3 J Gregory (Didcot Girls) 26.45; semi-final: 7 J Gregory 26.91. 1500m ht: 6 Beth Swords (Headington) 4.48.14*. 4x100m relay ht: 8 Oxon 52.04. Long jump - pool A: 5 E Moore (Gosford Hill) 5.18pb*; pool B: 11 L Cartwright (Burford) 4.75; final: 9 E Moore 5.04. Discus: 15 E O'Hara (Larkmead, Abingdon) 21.60.

**=National Standard.

*=Entry Standard.

Send us your news, pictures and videos

Most read stories

Local Info

Enter your postcode, town or place name

About cookies

We want you to enjoy your visit to our website. That's why we use cookies to enhance your experience. By staying on our website you agree to our use of cookies. Find out more about the cookies we use.

I agree