Oxford MailGOLF: Results round-up (From Oxford Mail)

Get involved: send your photos, videos, news & views by texting OXFORD NEWS to 80360 or email us

GOLF: Results round-up

SHAW GIBBS OXFORDSHIRE FOURSOMES LEAGUE

Section 1

Buckingham 0 (0pt), Ellesborough 3 (4) (Buckingham first): G Davidson & D Thompson lost to C Pearce & J Alison 1 hole; B Baxter & B Oliver lost to S Williams & A Wilkinson 4 & 3; J Wyatt & D Dallaway lost to L Richardson & P Cuthbert 5 & 4.

Burford 3 (4), Drayton Park 0 (0) (Burford first): J Wilks & D Henderson-Sowerby 4 & 3; A Slater & M Potts bt D Morton & A Elmey 4 & 3; D Summers & S Hopkins bt G Shirley & S Berry 6 & 5.

Section 2

Hadden Hill 2 (3), Magnolia Park 1 (1) (Hadden Hill first): S Boffin & R Boffin lost to C Lawrence & J Powell 2 holes; S Pryor & M Grootz bt M Jefferson & J Gardiner 4 & 3; G Hamilton & H Morley bt J Shell & G Scholes 5 & 3.

Section 3

North Oxford 3 (4), Waterstock 0 (0) (North Oxford first): C Powell & S Smith bt S Crowley & H Gallagher 6 & 5; R Nicholson & D Wiloughby bt C Hazelden & A Bartchit 8 & 7; J East & M Tippett bt G Lilly & S Jackson 5 & 4.

Feldon Valley 2 (3), Witney Lakes 1 (1) (Feldon Valley first): M Abbotts & W McCoombes bt D Thomson & R Steeples 1 hole; R Browne & A Bailey bt N Clayton & A King 7 & 6; J Rose & G Wignall lost to R Connor & S Putt 3 & 1.

BB&O PROFESSIONALS

Autumn Classic (Henley): 1= L Jackson (North Oxford) & S Elliott (Frilford Heath) 68, 3 P Simpson (West Berks) 69.

CLUB RESULTS

OXFORD CITY

Stableford 7: 1 D Allsworth 42pts, 2 G Breakspear 38, 3 D Allen 37.

OXFORD LADIES

Stableford – Div 1: 1 R Caunt 33pts, 2 T Roberts 28. Div 2: 1 H Pennick 33pts, 2 M Cannon 31pts.

Stableford Final Trophy: J Glover 35pts.

NORTH OXFORD

Winter Challenge 1st round (fourball better ball): 1 M Fitchett & M Teeling 46pts, 2 L Wheeler & D Spencer 44, 3 M Cahill & R Jackson 43.

Wicks Cup (par): 1 L Gurdev 4 up, 2 J Szultc 2 up (cb), 3 M Woodley 2 up (cb).

WITNEY LAKES

Masters: 1 C Normanton 73-4=69, 2 M Cradock 81-10=71, 3 T Edmunds 78-7= 71.

October Stableford – Div 1: 1 K Wymer 40pts, 2 M Cradock 39, 3 W Dickinson 38. Div 2: 1 S Harper 41, 2= S Lynch & K Gregory 37.

BURFORD

Mixed Margery Pickin Trophy: 1 M Bennett & T Heber-Smith 86-16=70, 2 T Smith & P Barry 88-17½=70½.

KIRTLINGTON

Seniors’ Medal: 1 A Bunning 88-20=68 (cb), 2 C McNulty 82-14=68, 3 T Perella 78-9=69.

Stableford – Div 1: 1 P Slade 41pts, 2 I Gordon 39, 3 P Knight 38 (cb). Div 2: 1 G Viglieno 42pts, 2 G Durham 41, 3 T Graham 39 (cb).

Directors’ Shield: 1 C Myall nett 67.

Directors’ Bowl – gross D Thomas 73; nett: 1 P Kennedy & G Viglieno nett 68 (cb).

WYCHWOOD

Pro Shop Stableford: 1 D Watton (12) 42pts, 2 P Fisher (12) 41, 3 K Holmes (7) 39.

Ladies’ Stableford: 1 C Saxton (23) 32pts, 2 S Jordan (26) 30, 3 T Gibbons (13) 30.

Social Committee Trophy: 1 P Smith (10) 41, 2 D Barney (11) 38, 3 M Buckland (26) 38.

Comments

Comments are closed on this article.

click2find

Get Adobe Flash player
About cookies

We want you to enjoy your visit to our website. That's why we use cookies to enhance your experience. By staying on our website you agree to our use of cookies. Find out more about the cookies we use.

I agree