JOHNSTONE’S PAINT TROPHY
Final: Oxford Utd 2, Barnsley 3.
VANARAMA NATIONAL LEAGUE SOUTH
Bishops Stortford 3, Oxford City 0.
EVO-STIK SOUTHERN LEAGUE
Div 1 South & West: Didcot Tn 0, Banbury Utd 1; Wantage Tn 0, Wimborne Tn 0; Winchester City 0, North Leigh 0.
HELLENIC LEAGUE
Premier Div: Highworth Tn 1, Milton Utd 1; Kidlington 3, Bracknell Tn 0; Oxford City Nomads 0, Brimscombe & Thrupp 3.
Div 1 East: Chinnor 2, Chalfont Wasps 2; Henley Tn 1, Penn & Tylers Green 3; Holyport 0, Headington Amateur’s 1; Rayners Lane 0, Old Woodstock Tn 0.
Div 1 West: Carterton 1, Cirencester Tn Dev 0; Hook Norton 4, Clanfield 85 1; Letcombe 0, Fairford Tn 2; Purton 2, Easington Sports 2.
Div 2 East: Penn & Tylers Green Res 8, Chinnor Res 1; Stokenchurch 1, Thame Utd Res 2.
Div 2 West: Brimscombe & Thrupp Res 0, Clanfield 85 Res 0; Fairford Tn Res 4, Hook Norton Res 0; Old Woodstock Tn Res 4, Cheltenham Saracens Res 3.
Presidents Challenge Cup quarter-final: Oxford City Nomads Dev 3, Bracknell Tn Dev 2.
Chairman’s Challenge Cup semi-final: Moreton Rangers 2, Kidlington Res 3.
OXFORDSHIRE SENIOR LEAGUE
Clarenden Cup: Adderbury Res 1, Launton Spts Res 0; Cropredy Res 5, Horspath Res 4 (aet).
Premier Div: Chalgrove w/o Kidlington Old Boys; Eynsham 0, OUP 3; Freeland 4, Marston Saints 1; Garsington 5, Adderbury Pk 2; Launton Spts 1, Mansfield Rd 2.
Div 1: OUP Res 0, Yarnton 2.
Div 2: Chalgrove Res 3, Freeland Res 0.
NORTH BERKS LEAGUE
Charity Shield: Crowmarsh Gifford 0, Lambourn Spts 1.
AG Kingham Cup: Kintbury Res 5, Hungerford Tn Swifts Res 1.
Div 1: Berinsfield 3, Faringdon Tn 0; Dorchester 1, Abingdon Tn 4; Kintbury Rngrs 4, East Hendred 1.
Div 2: Faringdon Tn Res 2, Westminster 2; Stanford in the Vale 4, Steventon 0; Turnpike Spts 8, Marcham 1; Watlington Tn 1, Burghclere FC 1.
Div 3: Compton FC 1, Grove Rngrs 1; Harwell Village 2, Saxton Rov Res 0; Hungerford Tn Swifts 1, Dorchester Res 0; Newbury Res 1, North Oxford 6; Uffington Utd 3, Benson Lions 1.
Div 4: Abingdon Tn Res 1, Stanford in the Vale Res 1; East Hendred Res 5, Faringdon Tn A 0; Kennington Ath 1, Hagbourne Utd 2; Long Wittenham Res 3, Blewbury 2; Wallingford Tn Res 6, Lambourn Spts Res 1.
Div 5: Burghclere Res 2, Wallingford Tn A 4; Didcot Eagles 1, Marcham Res 2; Grove Rgrs Res 2, Sutton Courtenay Res 2; North Oxford Res 6, Uffington Utd Res 2; Steventon Res 2, Hanney 66 Club 2.
WITNEY & DISTRICT FA
Junior Cup – quarter-finals: Aston 3, FC Nomads 2; Chadlington 0, FC Hollybush 3; Spartan Rngrs 1, Carterton Rngrs 2. 2nd round: Chipping Norton Tn Res 3, Carterton Tn B 2.
Senior Cup – quarter-final: Bourton Rov 6, Chipping Norton Tn 1; Carterton Tn A 1, West Witney 2; Charlbury Tn 3, Minster Lovell 2; Combe 4, Hailey 1.
Supplementary Cup – quarter-finals: FC Hollybush 2, Tower Hill 4; Stonesfield Res 2, Wootton 0. 2nd round: Bampton Utd Res 1, Chadlington Res 0.
Div 1: Hailey Res 1, Eynsham SSC 2; Stonesfield 3, North Leigh A 0.
Div 2: Kingham All Blacks 3, Hanborough Res 1; Milton 5, Bampton Utd 1; Moreton Rngrs v Minster Lovell Res pp; Witney Wanderers 6, Spartan Rngrs Res 1.
Div 3: Middle Barton 5, Bourton Rov Res 0; Tower Hill Stars 2, Eynsham A 0; Wychwood Forest 0, Witney Royals Res 2.
Div 4: Aston Res 1, Combe Res 1; Brize Norton Res 0, Kingham All Blacks Res 9; Charlbury Res 3, Spartan Rngrs A 0; Eynsham SSC Res 1, Milton Res 4; Wootton Res 5, Wychwood Forest Res 2.
OXFORD CITY FA
CJL Cup: Summertown Stars 3, East Oxford 2.
League: Chequers w/o Brooks Uni; Thame Utd Churches 0, Wheatley Yth 5.
BANBURY DISTRICT & LORD JERSEY
FA Premier Div: Deddington Tn 6, Hornton 2; Heyford Ath 4, Bishops Itchington 0; KEA 1, Middleton Cheney 2.
Div 1: Bloxham 2, FC Langford 4; Bodicote Spts 1, AFC Bicester 5; Diverse 2, Banbury Utd Yth 0; Finmere 1, Chesterton 3; Wroxton Spts 4, Sinclair Utd 1.
Div 2: Bishops Itchington Res 0, AFC Banbury 1; Brill Utd 1, Heyford Ath Res 2; Chacombe 1, Banbury Spts 0; Heyford Utd 1, Chasewell Park 6; Kings Sutton 1, Byfield Ath 2; Souldern v Steeple Aston pp; Swis 2, Bloxham Res 2.
Div 3: Banbury Galaxy 6, Brill Utd Res 0; Bicester Utd 2, KEA Res 1; Broughton & NN Res 1, Wroxton Spts Res 1; Bloxbury Ath 3, Finmere Res 2; Chasewell Pk Res 0, Bodicote Spts Res 2; Priors Marston 5, Kings Sutton Res 4.
Banbury Charity Cup – quarter-finals: Woodford Utd 0, Broughton & NN 1.
UTV LEAGUE
Div 1: The Village Inn 0, Abingdon Exiles 5.
Alan Alder Group 1: Exeter Rngrs v Abingdon Tn pp. Group 2: JET v Watlington Tn pp; Oxford Leys v Checkenden Exiles pp.
OXFORD MAIL GIRLS LEAGUE
Under 14: Tower Hill Vixens 0, Kidlington 3; Wantage Tn 1, Swindon Spitfires 1.
Under 16: Carterton Tn 2, Benson Utd 5.
SSE ENGLISH CLUBS CHAMPIONSHIP
National League 1: Henley 27, Coventry 39.
National League 2 South: Chinnor 39, Old Elthamians 31.
South West 1 East: Grove 38, Leighton Buzzard 29; Swanage & Wareham 7, Witney 33; Trowbridge 27, Oxford Harlequins 31.
Southern Counties North: Reading Abbey 39, Bicester 17; Swindon College Old Boys 20, Wallingford 52.
Midlands 2 West (South): Nuneaton Old Edwardians 34, Banbury 43.
BB&O Premier: Gosford All Blacks 33, Crowthorne 5; Hungerford 48, Chipping Norton 7; Risborough 5, Alchester 61; Slough 19, Abingdon 17; Tadley w/o Wheatley.
BB&O Championship: Berkshire Shire Hall 46, Oxford 19; Didcot 32, Farnham Royal 19; Faringdon 48, Aldermaston 10; Littlemore 15, Phoenix 50.
BB&O Div 1: Chinnor 3rd w/o Amersham & Chiltern 2nd; Reading 2nd 26, Witney 2nd 43; Redingensians 3rd 60, Oxford Harlequins 2nd 3.
BB&O Div 2: Witney 3rd 14, Reading Ab 2nd 52.
BB&O Div 3: Bicester 2nd 21, Wallingford 2nd 8; Redingensians 4th 54, Grove 2nd 24.
BB&O Div 4 North: Abingdon 2nd w/o Wheatley 2nd; Bicester 3rd 19, Gosford AB 2nd 42; Buckingham 3rd 36, Harwell 2nd 27; Witney 4th w/o Grove 3rd.
SHAW GIBBS OXFORDSHIRE FOURSOMES LEAGUE
Section 2: Ellesborough 1, Studley Wood 2.
ENGLISH NATIONAL LEAGUE
South Div 1 play-offs - 1st leg: Oxford City Stars 2, Streatham Redskins 0. 2nd leg: Streatham Redskins 3, Oxford City Stars1 (Streatham win 4-3 on agg in sudden death overtime).
KINGSTONE PRESS LEAGUE
IPRO Sport League 1 Cup: Keighley Cougars 54, Oxford RL 14.
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here