WET and windy weather did not dampen spirits as captains drove into office at three clubs.
A year in charge began for skippers at Studley Wood, Oxford City and Oxford Ladies in difficult conditions on Sunday.
More than £1,100 was raised for charity at Studley Wood, where 100 members took part in the annual traditional.
Men’s captain Dave Drew has selected Oxford Children’s Hospital as his chosen charity for 2015, while lady skipper Elizabeth Wheeldon will be supporting Water Aid.
-
Latest Sport news
The fundraising began strongly, thanks to a raffle and auction after the competition, which was won by a team led by new club president Paul Fitzgerald.
They were joined by Mike Atkins, who will lead the seniors’ section, and junior captain Sophie Herring.
Elsewhere, incoming Oxford Ladies captain Jan Glover and new Oxford City counterpart Mike Rothery found the fairway with their drives.
- Oxford City captain Mike Rothery with new Oxford Ladies captain Jan Glover
They will be jointly raising money for the Cancer Care Fund at the Churchill Hospital.
Jane Tavinor, Sarah Sadler and Carlo Soave won the Texas Scramble which followed.
CLUB RESULTS
SHAW GIBBS OXFORDSHIRE FOURSOMES LEAGUE
Section 1
Studley Wood 0 (0pts), Tadmarton Heath 3 (4) (Studley Wood scores first): J Kennedy & I Maginn lost to L Washbourne & F Penniston 3 & 1, A Siggers & J Mclure lost to A Mason & J Smith 2 holes, C Drew & S Bulman lost to J Burton & A Laird 4 & 3.
Section 2
Oxford City 1 (1), North Oxford 2 (3) (Oxford City scores first): C Marriott & R Furguson lost to R Nicholson & M Maiak 2 & 1, P Higgins & G Hoult lost to J Nicholson & M Tippett 2 holes, G Soave & C Wright bt J East & C Hiles 4 & 3.
Section 4
Rye Hill 3 (4), Witney Lakes 0 (0) (Rye Hill scores first): B Pawley & T Smithers bt L Allmond & M Burbanks 4 & 3, D Rix & J Mcfarlen bt M Craddock & S Saunders 2 holes, S Smith & D Hilton bt G Timmis & C Moor 7 & 5.
OXFORD CITY
Mueller Trophy: 1 J Stevens 79-10=69, 2= S Wearing & C Disley 79-8 =71.
Extra Seniors Stableford: 1= T Howie & R Creese 36pts, 3= K Mobley & J O’Connell 34.
OXFORD LADIES
Medal – Div 1: 1 S Simms nett 74, 2 J McCairns 77. Div 2: 1 M Cannon nett 77, 2 S Dudding 80, 3 G Chapman 85.
NORTH OXFORD
Saint Patrick’s Day Trophy: 1 S Willoughby 40pts, 2 S Newstead 39, 3 S Horne 38.
Midweek Stableford: 1 M Austen 36pts, 2 D O’Donovan 34 (cb), 3 J Nicholson 34.
Club Match: North Oxford 4, Ellesborough 1.
Hillman Trophy rd 1: North Oxford 4, Denham 2.
Ladies Stableford 3 – Silver Div: 1 J Simmie 29pts. Bronze Div: 1 M Brennan 31. High Bronze Div: 1 L Watkins 26.
BURFORD
Men’s Stableford – Jim Cousins Trophy: 1 G Perry (15) 39pts, 2 O Squires (11) 36, 3= J Wilks (2), R Edwards (12), D Kemp (14), J Bennett (19) 35 pts.
Comments: Our rules
We want our comments to be a lively and valuable part of our community - a place where readers can debate and engage with the most important local issues. The ability to comment on our stories is a privilege, not a right, however, and that privilege may be withdrawn if it is abused or misused.
Please report any comments that break our rules.
Read the rules here