AUNT SALLY: Gladiators' six-hitters fail to half gritty Garsington

Black Prince, who beat Yarnton British Legion 2-1 in Section 1

Black Prince, who beat Yarnton British Legion 2-1 in Section 1

First published in Sport
Last updated

Despite boasting a triumvirate of six-hitters, Gladiators A lost out 2-1 at home to Garsington Sports A in a close Greene King Oxford & District League Premier/Section 1 game, writes ANDY BEAL.

Dennis Butler (4-4-6), who top-scored with 14 dolls, Chris Jenkins and Keith Weller all bagged themselves a six for the Gladiators, who were pipped 23-21 by Garsington in the opening leg.

Gladiators levelled by taking the next leg on three sticks after it was tied 28-28.

The decider was also tied 28-28, but this time Garsington won on three sticks and with it the game.

Six Bells C Kidlington remain top and unbeaten in the Premier Section after a comfortable 3-0 win at home to Rose Hill Club A.

Steve Ward (4-5-5) led the way with 14 dolls, while teammate Pete Rampton (3-6-4) chipped in with 13 as they triumphed 28-24, 27-19, 34-17.

Three Pigeons lost ground in a 2-1 defeat at home to New Club A, for whom Robert Taylor (4-4-6) excelled with 14 dolls.

New Club took the first two legs, before Three Pigeons salvaged a point in the final leg on three sticks after it was tied 26-26.

John Greenaway (6-3-5) clanged off 14 dolls in Red Lion A Eynsham’s 2-1 win at home to Cricketers B, with leg scores of 27-25, 22-24, 29-23.

Section 1 leaders Yarnton British Legion lost 2-1 at Black Prince A.

Mark Poulter (4-4-5) hit a baker’s dozen, but it was to no avail as they lost the first two legs 18-17, 25-22.

Oxford Mail:

Section 1 leaders Yarnton British Legion, who were toppled by Black Prince

Section 2 leaders Six Bells Quarry came within a whisker of losing their unbeaten record before scraping home 2-1 against visitors Three Horseshoes A.

They took the decider 19-18, with Tony Barrett (4-4-4) top-scoring.

Ampleforth Arms A kept the pressure on at the top with a 2-1 win at home to Red Lion B Eynsham.

Mark Washington (6-4-3) led the way with 13 dolls for Ampleforth, who secured victory in the final leg 16-14.

In Section 3, Chris Webb (4-6-4) bagged a six in his 14-doll haul for Ampleforth Arms C in their 2-1 win at the Crown.

In Section 4, Vikings Sports C moved one point clear with a 2-1 win at the Pheasant Inn A despite hitting one doll fewer.

New Club C failed to get maximum points after a disastrous middle leg at the Original Swan A saw them have to settle for a 2-1 win.

After taking the first leg 20-15, they were then set only ten by the Swan, but could muster just eight.

New Club rallied to take the last leg 13-12.

In Section 8, Richard Berry (5-5-4) excelled with 14 dolls to guide Littlemore British Legion to a 2-1 win at the Cricketers Littleworth.

David Lammin (3-4-4) shone with 11 dolls for Florence Park Club B as they won 3-0 at home to Red Lion B Cassington.

Leaders Gladiators B crashed to only their second defeat of the season with a 2-1 reverse at Northway Club A.

Terry Beck (3-4-3) top-scored with ten dolls for Gladiators.

Steve Jessop (5-3-5) clanged off 13 dolls to lead Golden Ball to a 3-0 win at the Red Lion A Cassington in Section 9.

RESULTS

GREENE KING OXFORD & DISTRICT LEAGUE 

Premier/Section 1: Three Pigeons 1, New Club A 2; Six Bells C Kidlington 3, Rose Hill Club A 0; Red Lion A Eynsham 2, Cricketers B 1; Gladiators A 1, Garsington Sports A 2; Black Prince 2, Yarnton BL 1.

Section 2: Vikings Sports B 0, Woodman 3; Griffin 1, Team Monarch 2; Six Bells 2, Three Horseshoes A 1; Chequers A 1, Red Lion Kidlington 2; Ampleforth A 2, Red Lion B Eynsham 1.

Section 3: Six Bells A Kidlington 1, Vikings Sports A 2; Crown Chalgrove 1, Ampleforth C 2; Chequers B 3, Kennington Club 0; Bullnose Morris A 3, Tiddington Cricket 0; Crown A 2, Masons A 1.

Section 4: Pheasant A 1, Vikings Sports C 2; Original Swan A 1, New Club C 2; Masons B 3, Kidlington Green SC 0; Donnington Club A 3, George A 0; Cowley Workers 2, Queens Head 1.

Section 5: Vikings Sports D 3, Donnington Club C 0; New Club B 1, George B 2; Garsington Sports B 2, North Oxford Con Club A 1; Cricketers A 1, Red Lion Islip 2; Brill Sports Club A 1, White Hart A 2.

Section 6: Three Horseshoes B 2, Chandos Arms 1; North Oxford Con Club B 1, Seacourt Bridge 2; King & Queen B 1, Brill Sports Club B 2; Ampleforth B 2, Red Lion C Eynsham 1; Red Lion Yarnton 1, Six Bells D 2.

Section 7: Rose Hill Club B 3, Northway Club B 0; Prince of Wales 2, Headington BL 1; Kings Arms B 1, Bullnose Morris B 2; Catherine Wheel A 1, Six Bells B 2.

Section 8: Northway Club A 2, Gladiators B 1; Marston BL 1, Chequers C 2; Florence Park B 3, Red Lion B Cassington 0; Cricketers 1, Littlemore BL 2.

Section 9: Kite 0, Kings Arms A 3; Red Lion A Cassington 0, Golden Ball 3; Littlemore RC 1, Crooked Pot 2; Florence Park A 0, Original Swan B 3.

Section 10: White Hart B 1, Original Swan C 2; Bystander 3, Catherine Wheel B 0; Headington Con Club 0, Kidlington FC 3; Corner House 3, Pheasant B 0.

SIXERS

D Butler, C Jenkins, B Richards (Gladiators A), N Lyon (Three Pigeons), R Taylor (New Club A), R Godall, P Townsend (Six Bells C Kidlington), H Johnson (Yarnton BL), G Chamberlain (Woodman), M Washington (Ampleforth A), C Webb (Ampleforth C), S Tooke (Chequers B), D Jacobs, H O’Connor (George B), B Vickers (Northway Club A), P Mulvany (Marston BL), M Jacobs (Vikings Sports A), J Greenaway (Red Lion A), B Mills (Griffin).

BLOBBERS

J Snell (Brill Sports B), J Dawson (Littlemore RC), D Rees (White Hart), C Anderson (Kidlington FC), J Coffey (Catherine Wheel B), A Marshall (Chequers B), S Griffin (Cowley Workers).

TOP DOLL SCORERS

14 – C Webb (Ampleforth C), D Butler (Gladiators A), R Taylor (New Club A), S Ward (Six Bells C), J Greenaway (Red Lion A Eynsham), R Berry (Littlemore RC).

13 – K Baker (Cricketers B), M Washington (Ampleforth A), S Tooke (Chequers B), K Weller (Gladiators A), S Jessops (Golden Ball), T Bradford (New Club A), P Rampton (Six Bells C), P Dempsey, N Lyon (Three Pigeons), M Poulter (Yarnton BL).

ABINGDON & DISTRICT LEAGUE

Premier/A Section: Spread Eagle 2, Tandem 4; Abingdon Con Club A 4, Abingdon Legion 2.

B Section: Fox 5, Plough East Hendred 1; Hart 4, Abingdon United D 2, Red Lion 3, College Oak A 3.

C Section: Hinds Head 4, Royal Oak 2; Berinsfield SC B 4, Waggon & Horses 2; Black Horse A 3, Stanford FC 3.

D Section: College Oak B 3, Drayton Golf Club 3.

E Section: Kennington SC 1, Morning Star 5.

F Section: Brewery Tap A 2, Abingdon Arms 4; Wheatsheaf Drayton 2, Spread Eagle C 4.

G Section: Crown South Moreton 4, Old Anchor 2; Horse & Harrow 6, Red Lion C 0; Plough L Wittenham 4, North Star B 2.

H Section: Steventon Sports B 5, Challow Legion 1; Wheatsheaf Didcot 0, Black Swan A 6; Black Swan B 2, Harwell Legion A 4.

Sixers: P Longford (Tandem), D Coles (Abingdon Con Club A).

BICESTER & DISTRICT LEAGUE

(sponsored by Hook Norton Brewery)

Div 5: Royal Oak 3, Kings Head 0 (w/o); Kings Head B 2, Black Bull C 1; Black Bull D 1, Blacks Head 2; Crown Gawcott 2, Eight Bells 1.

Singles quarter-final qualifiers

At Highfield SC: B Gough (White Lion) & L Merchant (Shakespeare).

At White Hart: K Powney (Black Bull A) & B Allen (White Lion).

Appleton aims to secure Oxford United safety over Easter

Oxford Mail:

9:00am Thursday 2nd April 2015

MICHAEL Appleton has challenged his Oxford United squad to banish their relegation concerns for good with a strong showing over the Easter weekend.

RUGBY UNION: Tears of joy as Grove clinch first Oxfordshire crown

Oxford Mail:

8:40am Thursday 2nd April 2015

HEAD coach Craig Burrows struggled for words after Grove were crowned Oxfordshire champions for the first time in their 43-year history.

CRICKET: Five handed first-class debuts in Worcestershire clash

Oxford Mail:

8:30am Thursday 2nd April 2015

OXFORD MCC Universities give first-class debuts to five players in their opening three-day game of the season against Worcestershire, which gets under way in The Parks today (11am).

FOOTBALL: Oxford City put up new stand to meet play-off rules

Oxford Mail:

8:20am Thursday 2nd April 2015

A NEW stand will be used for the first time when Oxford City host Boston United at Marsh Lane on Saturday.

RUGBY UNION: Dark Blues skipper aims for place in history books

Oxford Mail:

8:00am Thursday 2nd April 2015

NEW captain George Messum has pledged to dedicate himself to making history at Oxford University.

RACING: Coneygree to parade at Lambourn Open Day

Oxford Mail:

8:00am Thursday 2nd April 2015

Coneygree, the Betfred Cheltenham Gold Cup winner, is to parade at the Betfair Lambourn Open Day tomorrow.

RUGBY UNION: Chinnor youngsters enjoy double success

Oxford Mail:

7:00am Thursday 2nd April 2015

CHINNOR’s Under 15 and 17 sides are celebrating after both teams won silverware on Sunday.

BAR BILLIARDS: Didcot put the Vikings to the sword

Oxford Mail: cue and cue ball for images of snooker and billards for sport

7:00am Thursday 2nd April 2015

DIDCOT Conservative Club lead Section 1 of the Johnsons Buildbase Oxford League by one point, with a game in hand.

ATHLETICS: James Bolton leaves field behind to win first White Horse Half Marathon crown

Oxford Mail:

6:30am Thursday 2nd April 2015

WOODSTOCK Harriers’ James Bolton continued his impressive form by storming to victory at the White Horse Half Marathon in Grove.

BOWLS: Martin Shepherd sparkles to land third Oxfordshire title

Oxford Mail:

6:00am Thursday 2nd April 2015

CHIPPING Norton’s Martin Shepherd won his third Oxfordshire indoor singles title with a 22-14 victory over clubmate John Cox in the final at Oxford City & County.

Send us your news, pictures and videos

Most read stories

Local Info

Enter your postcode, town or place name

About cookies

We want you to enjoy your visit to our website. That's why we use cookies to enhance your experience. By staying on our website you agree to our use of cookies. Find out more about the cookies we use.

I agree