Oxford MailAUNT SALLY: Goodgame so close to perfection (From Oxford Mail)

Get involved: send your photos, videos, news & views by texting OXFORD NEWS to 80360 or email us

AUNT SALLY: Goodgame so close to perfection

Oxford Mail: AUNT SALLY: Goodgame so close to perfection AUNT SALLY: Goodgame so close to perfection

ON ALMOST any other week, Alan Goodgame’s 17 for Six Bells C Kidlington would have been the week’s top scorer.

He came close to becoming the third maximum man of the night, but missed with his 13th stick.

Backed up by Andy Beal (4-5-4), Bells won 33-30, 29-22, 30-24 at Red Lion A Eynsham, for whom Martin Herbert (3-6-4) also claimed a baker’s dozen.

Playing his first game of the season, Philip Adams (6-5-3) opened with a six, but it could not prevent Cricketers B going down 2-1 at Garsington Sports A 28-24, 25-27, 30-21.

Adrian Shepherd (6-4-5) as New Club A won a tight contest 2-1 away at Black Prince.

The visitors won the opening leg by the odd doll 26-25, lost the next by the same margin 28-27, before taking the decider 31-24.

Six Bells Quarry stayed unbeaten in Section 2, thanks to a 2-1 win at The Griffin.

After taking the opening leg 22-15, they lost the next on three sticks after it was tied 19-19, but preserved their record with a 23-21 success in the final leg.

Steve Tooke (5-4-5) impressed as Chequers B won their basement clash in Section 3 at home to Masons Arms A.

Tooke’s 14-doll haul set up the 22-18, 19-14, 23-16 whitewash.

Original Swan A took maximum points from a very close match in Section 4 with the Pheasant Inn A.

Swan took the first two legs on three sticks after they were tied 14-14, 15-15, before winning the final leg 18-16.

Section 5 leaders New Club B had to come from behind and for their 2-1 win at home to Brill Sports Club A.

Brill went ahead on three sticks after the first leg ended 16-16, but the hosts hit back 15-14, 16-15.

RESULTS ROUND-UP

Greene King Oxford & District League Premier/Section 1: Yarnton Britsh Legion 3, Rose Hill Club A 0; Red Lion A Eynsham 0, Six Bells C Kidlington 3; Gladiators A 0, Three Pigeons 3; Garsington Sports A 2, Cricketers Arms B 1; Black Prince 1, New Club A 2.

Section 2: Vikings Sports B 2, Ampleforth Arms A 1; The Griffin 1, Six Bells 2; Team Monarch 0, Woodman Inn 3; Red Lion Kidlington 0, Red Lion B Eynsham 3; Chequers A 0, Three Horseshoes A 3.

Section 3: Kennington Club 2, Vikings Sports A 1; Crown Chalgrove 2, Crown A Otmoor 1; Chequers B 3, Masons Arms A 0; Bullnose Morris A 3, Six Bells A Kidlington 0; Ampleforth Arms C 1, Tiddington Cricket 2.

Section 4: The George A 2, Vikings Sports C 1; Queens Head 3, New Club C 0; Original Swan A 3, Pheasant Inn A 0; Cowley Workers 1, Masons Arms B 2; Donnington Club A 1, Green Road Club 2.

Section 5: White Hart A 0, Donnington Club C 3; Vikings Sports D 3, Garsington Sports B 0; Red Lion Islip 1, North Oxford Con Club A 2; Cricketers Arms A 1, The George B 2; Brill Sports Club A 2, New Club B 1.

Section 6: Six Bells D 2, Seacourt Bridge 1; Red Lion Yarnton 1, Three Horseshoes B 2; King & Queen B 3, Chandos Arms 0; Brill Sports Club B 1, Red Lion C Eynsham 2; North Oxford Con Club 2, Ampleforth Arms B 1.

Section 7: The Blackbird 1, Bullnose Morris B 2; Six Bells B 2, Northway Club B 1; Rose Hill Club B 3, Kings Arms B 0; Donnington Club B 1, Headington BL 2; Catherine Wheel A 1, Prince Of Wales 2.

Section 8: Northway Club A 2, Red Lion Old Marston 1; Marston B. L. 2, Florence Park B 1; Littlemore BL 2, Chequers C 1; Gladiators B 2, Red Lion B Cassington 1.

Section 9: White Hart 2, Crooked Pot 1; Kings Arms A 1, Golden Ball 2.

Section 10: The Bystander 1, Crown B 2.

SIXERS

D Cox (3) (Team Monarch), N Lyon (3), P Dempsey (2) (Three Pigeons), A Goodgame (2) (Six Bells C Kidlington), M Herbert (Red Lion A Eynsham), P Adams (Cricketers B), A Shepherd (New Club A), P Bennett (The Woodman).

BLOBBERS

L Walsh (Kings Arms B).

TOP DOLL SCORERS

18 – D Cox (Team Monarch) 18, N Lyon (Three Pigeons).

17 – A Goodgame (Six Bells C).

16 – P Dempsey (Three Pigeons).

15 – A Shepherd (New Club A).

14 – S Tooke (Chequers B), P Adams (Cricketers B).

13 – A Beal (Six Bells C), C Jenkins (Gladiators A), A Lovegrove (Queens), M Herbert (Red Lion A), P Benett (The Woodman), G Townsend (Cricketers B).

ABINGDON & DISTRICT LEAGUE

Premier & A Section: Tandem 4, Berinsfield SC 2; Spread Eagle 6, Abingdon Legion 0; Fox 6, Steventon Sports 0; Abingdon Con Club 1, Plum Pudding 5.

B Section: Chequers Charney 2, Abingdon Utd 4; Vine 2, Plough E Hendred 4; Red Lion 2, Spread Eagle 4; Hart Harwell 6, Fox 0.

C Section: Royal Oak 6, Waggon & Horses 0; Hinds Head 0, Black Horse 6; Black Horse 4, Vine 2; Berinsfield SC 6, Fleur De Lys 0.

D Section: Bowyers Arms 4, Peachcroft SC 2; Eight Bells 6, Drayton Golf Club 0; North Star 6, College Oak 0.

E Section: Saxton Arms 2, Abingdon Utd 4; White Horse 0, Red Lion 6; Crown Didcot 6, Morning Star 0; Bear & Ragged Staff 2, Queens Arms 4; Kennington SC 6, Pack Horse 0.

F Section: Abingdon Arms 3, North Star 3; Boundary House 5, Spread Eagle 1; Cross Keys 1, Harwell Legion 5; Goodlake Arms 4, Wheatsheaf 2.

G Section: Old Anchor 5, North Star 1; George & Dragon 6, Brewery Tap 0; Plough L Wittenham 4, Horse & Harrow 2.

H Section: Challow Legion 5, North Star 1; Black Swan 6, Eight Bells 0; Plough Appleton 2, Wheatsheaf 4; Harwell Legion 6, Crown Marcham 0.

Sixes: J Simmons (Spread Eagle A).

BICESTER & DISTRICT LEAGUE

(sponsored by Hook Norton Brewery)

Premier & Div 1: Nut Tree 2, Muddy Duck 1; Black Bull B 1, Launton S&SC A 2; Shakespeare 2, Black Bull A 1; Prince of Wales 0, White Lion 3.

Div 2: Bull & Butcher B 1, Highfield SC A 2; Red Lion Finmere 1, Bull 2; Ashton Club 1, Red Lion Wendlebury 2; Red Cow 0, Bull & Butcher A 3.

Div 3: White Horse A 2, Crown Twyford 1; White Hart Wanderers 1, Barley Mow 2; Highfield SC B 3, White Hart Originals 0; Bell Bicester 0, White Horse B 3.

Div 4: Safari Garden 2, Ex Services 1; Fountain B 3, Plough Marsh Gibbon 0; Chearsley Cricketers 2, Fountain A 1; Launton S&SC B 2, Bell Lower Heyford 1.

Div 5: Black Bull D 1, Royal Oak 2; Eight Bells 1, Black Bull C 2; Crown Gawcott 2, Red Lion Stratton Audley 1; Kings Head B 2, Plough Bicester 1.

Sixes: A Draper (Barley Mow), P Allen (White Lion).

Comments

Post a comment

Remember you are personally responsible for what you post on this site and must abide by our site terms. Do not post anything that is false, abusive or malicious. If you wish to complain, please use the ‘report this post’ link.

click2find

Get Adobe Flash player
About cookies

We want you to enjoy your visit to our website. That's why we use cookies to enhance your experience. By staying on our website you agree to our use of cookies. Find out more about the cookies we use.

I agree