Oxford MailAUNT SALLY: Kay's haul not enough for Yarnton (From Oxford Mail)

Get involved: send your photos, videos, news & views by texting OXFORD NEWS to 80360 or email us

AUNT SALLY: Kay's haul not enough for Yarnton

Oxford Mail: Kevin Giles passed the 100 mark with a 15-doll haul as Three Pigeons defeated Garsington Sports 3-0 Kevin Giles passed the 100 mark with a 15-doll haul as Three Pigeons defeated Garsington Sports 3-0

GREENE KING OXFORD & DISTRICT LEAGUE

ANDY Kay produced a fine individual display, but could not save Yarnton British Legion from a 2-1 loss at Gladiators A, writes ANDY BEAL.

Kay knocked off 14 dolls (5-5-4), but saw his side slip to a 2-1 defeat.

They do, however, stay top of Section 1.

The opening leg was tied 25-25, with Gladiators winning on a three-stick shoot-out.

The hosts clinched the match with a 26-21 victory in the next, but Yarnton avoided a whitewash when triumphing 28-25 in the final leg.

Nick Chapman and Keith Weller, with 13 dolls apiece, were top dogs for Gladiators.

Kevin Giles hit 15 dolls (5-5-5) to pass the hundred-mark for the season and help Three Pigeons beat Garsington Sports Club A 3-0.

Pete Dempsey (4-5-4) chipped in with 13 dolls in leg scores of 26-24, 28-20, 28-25.

Alan Goodgame also hit 15 dolls (5-5-5) as Six Bells C Kidlington demolished New Club A 3-0.

Assisted by Ady Cross, who scored 14 (5-5-4), they took maximum points 26-22, 31-23, 29-24.

Ady Shepherd hit a baker’s dozen (3-4-6) for New Club.

Champions Cricketers B are starting to find form with a 3-0 home win over Rose Hill Club A, for whom Den Sellar starred with 14 dolls (4-4-6).

Red Lion A Eynsham edged to a 2-1 victory against Black Prince.

They won the opening two legs by the odd doll 28-27, 24-23 with Black Prince claiming the finale 25-24.

Pete Coates hit 13 (5-5-3) for Red Lion, while Ian Grant threw a steady 4-4-4 for Black Prince.

Leaders Six Bells Quarry remain unbeaten in Section 2 after defeating Team Monarch 3-0.

Mike Holton led the way with 12 dolls (4-4-4) as they won 20-16, 19-18, 26-22.

Section 4 leaders Vikings Sports C had a shock as they lost the opening leg 16-13 to bottom team New Club C.

They levelled with a 20-13 victory in the next and just claimed victory with a 14-13 triumph in the final leg.

Ben Green hit his first ever six (3-6-2) as Section 8 leaders Chequers C beat Red Lion B Cassington 3-0.

The table-toppers won the first two legs with ease, 16-10, 21-11, but only just sneaked home 15-14 in the final leg to secure maximum points.

Section 9 leaders Kings Arms A are still yet to drop a leg as they claimed another 3-0 win, this time at Littlemore Rugby Club 12-6, 18-7, 20-7.

RESULTS

GREENE KING OXFORD &
DISTRICT LEAGUE
Premier/Section 1: Three Pigeons 3, Garsington Sports A 0; Six Bells C Kidlington 3, New Club A 0; Red Lion A Eynsham 2, Black Prince 1; Gladiators A 2, Yarnton British Legion 1; Cricketers Arms B 3, Rose Hill Club A 0.
Section 2: Woodman Inn 2, Red Lion B Eynsham 1; Vikings Sports B 1, Chequers A 2; The Griffin 1, Red Lion Kidlington 2; Six Bells 3, Team Monarch 0; Ampleforth Arms A 3, Three Horseshoes A 0.
Section 3: Tiddington Cricket 2, Vikings Sports A 1; Six Bells A Kidlington 1, Masons Arms A 2; Crown Chalgrove 1, Kennington Club 2; Crown A Otmoor 2, Ampleforth Arms C 1; Bullnose Morris A 2, Chequers B 1.
Section 4: Pheasant Inn A 1, Green Road Club 2; New Club C 1, Vikings Sports C 2; Masons Arms B 1, Queens Head 2; Cowley Workers 2, The George A 1; Original Swan A 1, Donnington Club A 2.
Section 5: Vikings Sports D 1, Cricketers Arms A 2; Garsington Sports B 2, The George B 1; Donnington Club C 1, North Oxford Con Club A 2; Brill Sports Club A 1, Red Lion Islip 2; New Club B 3, White Hart A 0.
Section 6: Three Horseshoes B 2, Six Bells D 1; Seacourt Bridge 2, Red Lion C Eynsham 1; Red Lion Yarnton 2, Brill Sports Club B 1; Ampleforth Arms B 2, Chandos Arms 1.
Section 7: Rose Hill Club B 2, Donnington Club B 1; Prince of Wales 0, Six Bells B 3; Kings Arms B 1, Headington BL 2; Catherine Wheel A 3, The Blackbird 0; Northway Club B 1, Bullnose Morris B 2.
Section 8: Marston BL 3, Northway Club A 0; Cricketers Arms 1, Gladiators B 2; Chequers C 3, Red Lion B Cassington 0.
Section 9: Red Lion A Cassington 1, White Hart 2; Littlemore Rugby Club 0, Kings Arms A 3; Golden Ball 3, Original Swan B 0; Florence Park A 1, Crooked Pot 2.
Section 10: White Hart B 1, Crown B 2; Kidlington Football Club 2, Original Swan C 1; Headington Con Club 3, The Bystander 0; Corner House 2, Catherine Wheel B 1.
SIXERS
D Walsh, A Goodgame (Six Bells C Kidlington), A Shepherd (New Club A), K Powell (Red Lion A Eynsham), J Glenister (The Griffin), B Richards (Gladiators A), S King (Red Lion B Eynsham), W Townsend (Red Lion A Cassington), G Williams (Cricketers A), S O’Malley (Six Bells B Kidlington), B Green (Chequers C), P Bennett (The Woodman), D Sellar (Cricketers B).
BLOBBERS
C Davies (Original Swan B), D Todd (White Hart B Wolvercote), C Whistler (Littlemore Rugby Club), P McNaughton (Rose Hill Club B), K Hindle (Crooked Pot).
TOP DOLL SCORERS
15 – S King (Red Lion B Eynsham); A Goodgame (Six Bells C); K Giles (Three Pigeons); S King (Red Lion B Eynsham).
14 – D Sellar (Cricketers B); A Kay (Yarnton BL).
13 – G Williams (Cricketers A); J Townsend (Cricketers B); N Chapman (Gladiators A); K Weller (Gladiators A); A Shepherd (New Club A); P Coates (Red Lion A Eynsham); J Glenister (The Griffin); C Buckingham (The Woodman); P Dempsey (Three Pigeons).
BICESTER & DISTRICT LEAGUE
(sponsored by Hook Norton Brewery)
Premier/Division 1: Muddy Duck 1, Black Bull A 2; Launton S&SC A 2, White Lion 1; Nut Tree 3, Prince of Wales 0; Black Bull B 0, Shakespeare 3.
Division 2: Highfield SC A 1, Red Lion Wendlebury 2; Bull 3, Bull & Butcher A 0; Bull & Butcher B 3, Red Cow 0; Red Lion Finmere 2, Ashton Club 1.
Division 3: Crown Twyford 2, White Hart Originals 1; Barley Mow 0, White Horse B 3; White Horse A 1, Bell Bicester 2; White Hart Wanderers 1, Highfield SC B 2.
Division 4: Ex Services 0, Fountain A 3; Plough Marsh Gibbon 1, Bell Lower Heyford 2; Safari Garden 1, Launton S&SC B 2; Fountain B 2, Chearsley Cricketers 1.
Division 5: Kings Head B 3, Kings Head A 0; Red Lion Stratton Audley 2, Eight Bells 1; Black Bull C 1, Blacks Head 2; Plough Bicester 1, Black Bull D 2; Crown Gawcott 1, Royal Oak 2.

Latest Sport news

CRICKET: Price and Ward fire centuries in big victory

Oxford Mail:

8:00am Saturday 26th July 2014

CENTURIES from captain Tom Price and Harrison Ward helped Oxfordshire Under 14s to a poignant 103-run victory over Shropshire ECB in County Cup Group 2.

SWIMMING: Wood makes it a deadly dozen in City's Open

Oxford Mail:

8:00am Saturday 26th July 2014

CITY of Oxford’s Chris Wood won 12 gold medals in the club’s July Open Gala at Temple Cowley.

SWIMMING: Super Wilkinson through to open water nationals

Oxford Mail:

8:00am Saturday 26th July 2014

DIDCOT Barramundi’s Freddie Wilkinson won a gold medal in the ASA British Gas South East Regional Open Water Championship at Westhampnett Lake, near Chichester.

CRICKET: Davies leads Oxfordshire to third win in a row

Oxford Mail:

7:00am Saturday 26th July 2014

ALEX Davies scored a fluent 69 as Oxfordshire Under 17s posted their third successive ECB Cup victory with a 63-run success away to Bedfordshire at Southill Park.

CRICKET: Charlbury thwarted as Freeland go top

Oxford Mail: cricket generic

7:00am Saturday 26th July 2014

Freeland moved to the top of the Oxfordshire Midweek League with a 24-run win at Charlbury.  After being inserted, the visitors made a respectable 104-3 from their 16 overs. Carla Wood led the way with 28 not out, while Rhian Todd (25no) and Suzy Halsey (18) also contributed.  Charlbury made a flying start in reply with Caroline Shearer hitting an unbeaten 27, including six fours, as they raced to 53-0 after eight overs. However, Freeland managed to put the brakes on and restricted to Charlbury to 80-4. Robyn Coburn was the pick of the bowlers for the visitors with 2-4. RESULT Freeland 104-3 (C Wood 28no, R Todd 25no), Charlbury 80-4 (C Shearer 27no, R Coburn 2-4). l CHARLBURY held on to second spot in ECB Women’s Midlands League Division 2 despite not playing. No Oxfordshire sides were in action this week, but Astwood Bank’s surprise defeat at bottom club Moddershall boosted Charlbury.

CRICKET: Cumnor are champions

Oxford Mail:

7:00am Saturday 26th July 2014

Cumnor were crowned Oxfordshire Under 13 champions after beating Great & Little Tew by six wickets at Bicester & North Oxford.

TENNIS: Oxon men on the up after last-day victory

Oxford Mail: tennis racket hitting ball for sport

7:00am Saturday 26th July 2014

Oxfordshire's men clinched promotion to Summer County Cup Group 4 with a 5-2 win against Buckinghamshire at West Worthing yesterday.

ICE SKATING: County aces target nationals

Oxford Mail:

7:00am Saturday 26th July 2014

Oxford skaters Natasha Nemeth Knight (15), Maeve Hastings (13) and Alicia Boyer (10) head to Sheffield Arena in November to compete in the national championships.

SCHOOLS' SPORT: Fajemisin secures silver as trio shine in Cardiff

Oxford Mail: Simi Fajemisin

7:00am Saturday 26th July 2014

Oxfordshire athletes won three medals for England in the SIAB Under 17 Under 17 International at Cardiff.

ANGLING: Webb earns top honours

Oxford Mail:

7:00am Saturday 26th July 2014

MATCH NEWS

Comments

Comments are closed on this article.

click2find

Get Adobe Flash player
About cookies

We want you to enjoy your visit to our website. That's why we use cookies to enhance your experience. By staying on our website you agree to our use of cookies. Find out more about the cookies we use.

I agree