Oxford MailYOUTH CRICKET: French and Pietersen deliver hat-tricks (From Oxford Mail)

Get involved: send your photos, videos, news & views by texting OXFORD NEWS to 80360 or email us

YOUTH CRICKET: French and Pietersen deliver hat-tricks

Oxford Mail: YOUTH CRICKET: French and Pietersen deliver hat-tricks YOUTH CRICKET: French and Pietersen deliver hat-tricks

Minster Lovell’s Martha French and Cumnor’s Finn Pietersen took hat-tricks to help their sides to emphatic victories in Oxfordshire Group B of the ECB Under 15 National Club Championship.

French’s quickfire treble came in a spell of 4-13, which combined with Tom Puddle’s 5-9, sent Stonesfield crashing to 63 all out.

Pietersen’s hat-trick came in figures of 4-10 as Cumnor restricted Great & Little Tew to 83-9, before knocking off the runs without loss.

Max Peniket captured 5-20 for Shipton-under-Wychwood in their 17-run win over Hook Norton in Group A.

RESULTS

ECB UNDER 15 NATIONAL CLUB CHAMPIONSHIP

OXFORDSHIRE GROUP A

Bletchington 65-9 (A Klukowski 4-3), Charlbury 66-9 K Griffiths (3-11).

Shipton-under-Wychwood 118-8 (C Miller 34, B Church 4-3), Hook Norton 101 (L Grimes 36, M Peniket 5-20).

Bicester & North Oxford 68-7, Banbury 70-2 (O Clarke 33).

Cropredy 103-4 (G Buckingham 44), Chipping Norton 60-7 (G Deeley 4-17).

GROUP B

Great & Little Tew 83-9 (F Pietersen 4-10 inc hat-trick), Cumnor 84-0 (O Gray 52no).

Kidlington 69-9 (H Whitehead 30), Combe 66 (A Behal 4-11, S Kaylan 3-13).

Stonesfield 63 (A Hutton 41, T Puddle 5-9, M French 4-13 inc hat-trick), Minster Lovell A 65-3.

Oxford Downs 110-7 (A Ling 36no), Bampton 39 (D Owen 4-13, Alex Moss 3-4).

GROUP C

Oxford 124-5 (S Pill 48, B Dilpazir 35), Tiddington 104-3 (M Addison 33).

Aston Rowant 108-9 (B Coldicott 44, H Parmar 4-10, S Kanabar 3-8), MP Sports Academy 110-1 (M Parmar 52no).

Horspath 133-5 (L Belcher 50), Didcot 18 (A Ahmed 3-0, J Swaine 3-5).

Warborough & Shillingford v Thame – cancelled.

GROUP D

Challow w/o Shrivenham.

Abingdon w/o Buscot Park.

East & West Hendred 83-5 (A Francis 51), Kingston Bagpuize 86-2 (M Billing 34no, Dan Jacob 30no).

Minster Lovell B v Wooton & Boars Hill – cancelled.

RON MAUDSLEY UNDER 13 TROPHY

Aston Rowant 85-7 (H Oliver 33no, A McCreadie 3-12), Cumnor 76 (J Taylor 32no, E Beale 3-3, P Barnett 3-22).

OXFORDSHIRE UNDER 13 LEAGUE

GROUP A

Cropredy 24 (J Gray 4-1), Hook Norton 25-2.

GROUP B

Buscot Park 52- 5 (G Woods 2-8), Shipton-under-Wychwood B 54-9 (Z Trivedi 4-6, M Hunt 3-8, V Taylor 2-8).

GROUP D

Westbury 112-5 (Z McComb 25, A Stapleton 20no, J Keighery 3-7), Kidlington 112-6 (A Behal 20).

Twyford 127-4 (J Bleasdale 31no, F Wilkinson 30no, P Walton 2-15), Bicester & North Oxford 69-6 (P Walton 23no, J Bleasdale 3-0, H Harper 2-12).

GAUNTLETT GOBLET 8-A-SIDE 

GROUP A

Cumnor 190 (M Spratt 2-5), Freeland 234.

Goring B 192 (E Whitehead 2-2), Charlbury A 282.

Chadlington 274, Sandford St Martin 201 (L Lambert 3-13).

GROUP B

Abingdon Vale 313 (H Day 23), Charlbury B 157 (T Rahim 3-13).

Goring A 231, Oxford CC 221.

OXFORDSHIRE UNDER 11 LEAGUE

GROUP A

Bicester & North Oxford 72-6 (T Dunlop 3-24), Crop-redy 34-4.

GROUP B

Oxford Downs 70-3 (F Smith 30no), Cumnor 71-2 (T Stephenson Green 30no).

Wooton & Boars Hill 83-7, Shipton-under-Wychwood 83.

GROUP C

Kidlington 86-7 (F Szafnauer 25no), Aston Rowant 87-2 (J Coles 25no, S Chown 25no).

GROUP D

Blewbury & Upton 57-8, Challow & Childrey 60-4.

Warborough & Shillingford 60 (L Turnbull 3-12), East & West Hendred 61-3 (W Taylor 22no).

OXFORDSHIRE UNDER 11 8-A-SIDE DEVELOPMENT LEAGUE

Bicester & North Oxford 112 (J Behal 3-9), Kidlington 120 (L Offered 3-6).

Combe 122, Cumnor 161.

Shipton-under-Wychwood 125, Wootton & Boars Hill 147.

Hook Norton 142, Charlbury 207.

Horspath 179 (J Wilkinson 2-2), Twyford 149 (J Barron 2-11) .

Cropredy 124, Great & Little Tew 187.

Oxford United beat Fulham youngsters in pre-season friendly

Oxford Mail: oxford united logo 1200pix

1:51pm Saturday 26th July 2014

OXFORD United confidently swept aside Fulham's development side 3-0 in a behind-closed-doors friendly at Roman Way.

SHOOTING: Hot-shot Rivers delighted with Commonwealth bronze

Oxford Mail:

9:30am Saturday 26th July 2014

Dan Rivers admitted he has never been under so much pressure after winning a bronze medal in the Commonwealth Games yesterday.

United loan stopper Long aiming to play for keeps

Oxford Mail:

8:30am Saturday 26th July 2014

George Long is looking forward to a battle with Max Crocombe to become Oxford United’s first-choice goalkeeper after joining on loan yesterday.

SWIMMING: Wood makes it a deadly dozen in City's Open

Oxford Mail:

8:00am Saturday 26th July 2014

CITY of Oxford’s Chris Wood won 12 gold medals in the club’s July Open Gala at Temple Cowley.

SWIMMING: Super Wilkinson through to open water nationals

Oxford Mail:

8:00am Saturday 26th July 2014

DIDCOT Barramundi’s Freddie Wilkinson won a gold medal in the ASA British Gas South East Regional Open Water Championship at Westhampnett Lake, near Chichester.

CRICKET: Price and Ward fire centuries in big victory

Oxford Mail:

8:00am Saturday 26th July 2014

CENTURIES from captain Tom Price and Harrison Ward helped Oxfordshire Under 14s to a poignant 103-run victory over Shropshire ECB in County Cup Group 2.

CRICKET: Cumnor are champions

Oxford Mail:

7:00am Saturday 26th July 2014

Cumnor were crowned Oxfordshire Under 13 champions after beating Great & Little Tew by six wickets at Bicester & North Oxford.

TENNIS: Oxon men on the up after last-day victory

Oxford Mail: tennis racket hitting ball for sport

7:00am Saturday 26th July 2014

Oxfordshire's men clinched promotion to Summer County Cup Group 4 with a 5-2 win against Buckinghamshire at West Worthing yesterday.

ICE SKATING: County aces target nationals

Oxford Mail:

7:00am Saturday 26th July 2014

Oxford skaters Natasha Nemeth Knight (15), Maeve Hastings (13) and Alicia Boyer (10) head to Sheffield Arena in November to compete in the national championships.

SCHOOLS' SPORT: Fajemisin secures silver as trio shine in Cardiff

Oxford Mail: Simi Fajemisin

7:00am Saturday 26th July 2014

Oxfordshire athletes won three medals for England in the SIAB Under 17 Under 17 International at Cardiff.

click2find

Get Adobe Flash player
About cookies

We want you to enjoy your visit to our website. That's why we use cookies to enhance your experience. By staying on our website you agree to our use of cookies. Find out more about the cookies we use.

I agree