AUNT SALLY: Three Pigeons are flying high

AUNT SALLY: Three Pigeons are flying high

AUNT SALLY: Three Pigeons are flying high

First published in Sport

NEIL Lyon’s 18-doll haul saw the Three Pigeons continue their super start to the season, writes ANDY BEAL.

Lyon’s triple-sixer helped his side to a 3-0 home victory over Yarnton British Legion and means they are yet to drop a leg in this season’s top flight.

Kevin Giles chipped in with 15 dolls (6-5-4) and Dave Townsend hit 14 (4-5-5) in leg scores of 34-23, 32-26, 32-28. Henry Johnson (4-5-4) was top dog for the Legion.

Geoff Townsend was in fine form with 15 dolls (6-5-4) as Cricketers begin their fightback to retain the title with a 3-0 victory at The Black Prince, thanks to leg scores of 29-19, 30-25, 26-23.

Promoted to the top division, Gladiators took maximum points at home to New Club A.

Chris Jenkins (6-5-4) led the way in a 27-26, 31-18, 30-21 victory.

In Section 2, The Woodman’s Charlie Buckingham bagged a six in his 14-doll haul (3-5-6), but it was all in vain as they lost 2-1 at Chequers A.

Derek Thomas clanged off a baker’s dozen (6-5-2) for Crown A in their 3-0 win at home to Kennington Social Club in Section 3.

The first leg was settled on three sticks after it was tied 21-21, with the Crown making sure of maximum points in the next two legs 21-14, 19-13.

There was very little to separate Bullnose Morris A and Vikings Sports A as two legs went to a shoot-out.

Bullnose won the opener 17-12 and then took a 2-0 lead in the next leg on three sticks after it finished tied at 16-16.

The final leg finished all-square at 18-18, however Vikings grabbed a point by winning on three sticks.

In Section 4, James Morrison was the star for Masons Arms B as he clanged off 13 dolls (4-5-4) in their 2-1 success at the George, who won the first leg 19-15.

Vikings Sports D just got the better over North Oxford Conservative Club in Section 5.

North Oxford anchor man Mick Richardson hit four dolls to take the opening leg to a three-stick shoot-out, but Vikings held their nerve to go ahead.

A 21-13 success in the second leg sealed victory, but Richardson hit the two dolls required in the finale to give North Oxford a point.

In Section 6, Brill Sports Club’s John Burnell hit 13 dolls (3-5-5), but it could not prevent them going down to a 2-1 defeat at Three Horseshoes B.

Jon Dunhill (3-4-5) was on song for the victors.

Warwick Morris whipped of 12 dolls (5-2-5) as Six Bells B Kidlington beat Kings Arms B 3-0 in Section 7, while Nathan O’Donnell also hit a dozen (5-3-4) as Prince Of Wales beat The Blackbird 2-1.

RESULTS

GREENE KING OXFORD & DISTRICT LEAGUE

Premier Section/Section 1: Three Pigeons 3, Yarnton British Legion 0; Six Bells C Kidlington 2, Garsington Sports A 1; Red Lion A Eynsham 3, Rose Hill Club A 0; Gladiators A 3, New Club A 0; Black Prince 0, Cricketers Arms B 3.

Section 2: Vikings Sports B 3, Red Lion B Eynsham 0; The Griffin 1, Three Horseshoes A 2; Six Bells 3, Red Lion Kidlington 0; Chequers A 2, Woodman Inn 1; Ampleforth Arms A 3, Team Monarch 0.

Section 3: Six Bells A Kidlington 1, Ampleforth Arms C 2; Crown Chalgrove 2, Masons Arms A 1; Crown A Otmoor 3, Kennington Club 0; Chequers B 2, Tiddington Cricket 1; Bullnose Morris A 2, Vikings Sports A 1.

Section 4: Pheasant Inn A 0, Queens Head 3; Original Swan A 1, Vikings Sports C 2; Masons Arms B 2, The George A 1; Donnington Club A 3, New Club C 0; Cowley Workers 2, Green Road Club 1.

Section 5: Vikings Sports D 2, North Oxford Con Club A 1; New Club B 2, Red Lion Islip 1; Garsington Sports B 2, White Hart A 1; Cricketers Arms A 2, Donnington Club C 1; Brill Sports Club A 2, The George B 1.

Section 6: Three Horseshoes B 2, Brill Sports Club B 1; Red Lion Yarnton 2, Chandos Arms 1; King & Queen B 3, Seacourt Bridge 0; Ampleforth Arms B 2, Six Bells D 1; North Oxford Con Club 3, Red Lion C Eynsham 0.

Section 7: Rose Hill Club B 2, Bullnose Morris B 1; Prince Of Wales 2, The Blackbird 1; Kings Arms B 0, Six Bells B 3; Catherine Wheel A 0, Headington BL 3.

Section 8: Northway Club A 1, Chequers C 2; Marston BL 3, Red Lion B Cassington 0; Florence Park B 0, Littlemore BL 3; Cricketers Arms 3, Red Lion Old Marston 0.

Section 9: White Hart 1, Golden Ball 2; The Kite 2, Crooked Pot 1; Red Lion A Cassington 3, Original Swan B 0; Florence Park A 0, Kings Arms A 3.

Section 10: White Hart B 0, Pheasant Inn B 3; The Bystander 0, Kidlington Football Club 3; Headington Con Club 0, Original Swan C 3; Corner House 1, Crown B 2.

SIXERS N Lyon 3, K Giles (Three Pigeons), G Townsend (Cricketers B), D Walsh (Six Bells C), D Thomas (Crown A), M Cook, C Jenkins (Gladiators A), C Buckingham (The Woodman).

BLOBBERS B Harper (Cowley Workers), S Hunter (Pheasant Inn A), C Bateman (Red Lion B Cassington), M Pestana (Crooked Pot), G Hamilton (White Hart B Wolvercote), P Harwood (Kidlington FC), D Daley (Original Swan C), M Goodenough, G Bowen (Headington Con Club).

ABINGDON & DISTRICT LEAGUE

Prem/A Section: Steventon Sports 1, Abingdon United 5; Berinsfield SC 2, Spread Eagle 4; Abingdon Legion 4, Fox 2; Plum Pudding 2, Abingdon Con Club A 4; Abingdon Con Club 0, Tandem 6.

B Section: Abingdon United D 5, Vine Cumnor 1; College Oak 2, Chequers Charney 4; Spread Eagle B 5, Hart of Harwell 1; Plough East Hendred 2, Red Lion 4.

C Section: Vine B 2, Berinsfield S.C 4; Stanford FC 4, Royal Oak 2; Black Horse B 4, Black Horse A 2.

D Section: The Hatchet 6, North Star A 0; Peachcroft SC 5, Eight Bells 1.

E Section: Kennington SC 5, Queens Arms 1; Abingdon United C 6, White Horse B 0; Red Lion B 1, Crown 5; Packhorse 6, Saxton Arms 0; Morning Star 3, Bear & Ragged Staff 3.

F Section: North Star C 4, Brewery Tap 2; Wheatsheaf 5, Harwell Legion 1; GoodLake Arms 0, Abingdon Arms 6; Boundary House A 0, Boundary House 6; Spread Eagle C 3, Cross Keys B 3.

G Section: Brewery Tap B 2, Plough Long Wittenham 4; Plough Sutton Court 3, Horse & Harrow 3; Red Lion C 4, George & Dragon 2; Plough West Hanney 0, Old Anchor 6; North Star B 4, Crown South Morton 2.

H Section: Harwell Legion A 2, Challow Legion 4; Black Swan A 4, Black Swan B 2; Crown 0, Wheatsheaf 6; Eight Bells 2, Plough Appleton 4.

Sixers: P Barrett, G Lee, R Livett, D Hudson, M Sheridan.

BICESTER & DISTRICT LEAGUE

(sponsored by Hook Norton Brewery)

Premier/Division 1: Muddy Duck 1, Shakespeare 2; Black Bull B 2, Prince of Wales 1; Nut Tree 0, White Lion 3; Launton S&SC A 2, Black Bull A 1.

Division 2: Highfield SC A 2, Ashton Club 1; Red Lion Finmere 3, Red Cow 0; Bull Launton 9, Red Lion Wendlebury 3; Bull & Butcher B 3, Bull & Butcher A 0.

Division 3: Crown Twyford 0, Highfield SC B 3; White Hart Wanderers 2, Bell Bicester 1; White Horse A 1, White Horse B 2; Barley Mow 2, White Hart Originals 1.

Division 4: Ex Services 2, Chearsley Cricketers 1; Fountain B 1, Launton S&SC B 2; Safari Garden 3, Bell Lower Heyford 0; Plough Marsh Gibbon 3, Fountain A 0.

Division 5: Eight Bells 0, Kings Head 3; Crown Gawcott 3, Blacks Bull D 0.

Sixer: B Gough (White Lion).

Comments

Comments are closed on this article.

Send us your news, pictures and videos

Most read stories

Local Info

Enter your postcode, town or place name

About cookies

We want you to enjoy your visit to our website. That's why we use cookies to enhance your experience. By staying on our website you agree to our use of cookies. Find out more about the cookies we use.

I agree