Oxford City & County’s Donna Knight completed a full set of Oxfordshire ladies’ titles with a 21-9 win over Banbury Central’s Caroline Campion in the singles final.

Playing on her home green, Knight added the premier crown to her successes in previous years in the pairs, triples and fours.

She then partnered Katherine Hawes to regain their pairs title with a 21-17 victory over Oxford University Press’s Gill Lambourne and Sheila Hessey.

Knight’s bid for a county treble was foiled when clubmate Carol Gaskins produced an oustanding display to capture the two wood singles title 16-12.

Campion fared better in the triples when she teamed up with Carole Galletly and Stella Amos to beat Banbury Borough’s Margaret Morris, Angela Ives and Maureen Osbourne 23-18.

A dramatic finish to the fours final saw Banbury Central’s Mo Cox, Gill Hunt, Sue Waring and Anne Norton pip clubmates Melody Sykes, Annie Gilkes, Pam Shepherd and Brenda Havard 20-18 on an extra end.

Oxford City & County’s Amy Stone won the Under 25 singles for the second year in a row, beating clubmate Katie Glenn 21-18.

The Officiers’ Cup final was also an all-City & County affair with Jeanette Berry edging past Maggie Alderson 15-14, with the final played in a two wood singles format.

Banbury Borough’s Margaret Morris captured the Officers’ Plate with a 16-13 win over Lettie Batten.

Headington’s Jenny Banton reeled off seven shots in a row to come from 19-14 down and deny Banbury Central’s Melody Sykes 21-19 in the unbadged singles final.

Thame’s Margaret Boynton and Marthie Du Preez won the unbadged pairs for a second consecutive year by defeating clubmates Diana Rockett and Cole Mobley.


Singles: D Knight (Oxford City & County) bt C Campion (Banbury Central) 21-9.

Pairs: K Hawes & D Knight (Oxford City & County) bt S Hessey & G Lambourne (Oxford University Press) 21-17.

Triples: C Galletly, S Amos & C Campion (Banbury Central) bt M Morris, A Ives & M Osbourne (Banbury Borough) 23-18.

Fours: M Cox, G Hunt, S Waring & A Norton (Banbury Central) bt M Sykes, A Gilkes, P Shepherd & B Havard (Banbury Central) 20-18 (extra end).

Two wood singles: C Gaskins (Oxford City & County) bt D Knight (Oxford City & County) 16-12.

Under 25 singles: A Stone (Oxford City & County) bt Katie Glenn (Oxford City & County) 21-18.

Unbadged singles: J Banton (Headington) bt M Sykes (Banbury Central) 21-19.

Unbadged pairs: M Boynton & M Du Preez (Thame) bt D Rockett & C Mobley (Thame).

Officers’ Cup: J Berry (Oxford City & County) bt M Alderson (Oxford City & County) 15-14.

Officers’ Plate: M Morris (Banbury Borough) bt L Batten 16-13.