Oxford Hawks ladies saw off third-placed Ipswich 3-1 at Banbury Road North to register their fourth win in Conference East.

Wearing their new kit, sponsored by Shaw Gibbs, Hawks quickly went a goal down from a short corner before converting one their own with a deflection from Becky Odlin. Kirsty Chapman soon made it 2-1 and captain Bex Oakes added a third before half-time.

Oakes rattled the crossbar in the second half and keeper Jess Hudson dealt with anything Ipswich could muster as Hawks completed a win that moves them up to seventh.

In Division 2, Oxford handed out as 5-1 thrashing to Marlow at Oxford Brookes.

A Rachael Lammey goal was all they had to show for their first-half efforts, but after the break, Oxford added four more goals.

Bubble Baddeley set up Haynes for No 2 before the visitors pulled one back.

Hayley Sawyer added No 3, Catherine Reaney smashed a shot over the keeper for 4-0 and Sawyer completed a comprehensive victory.

Oxford 2nd went down 3-2 to Staines 2nd in Division 3A, Ruth Bedford and Becky Sammon scoring their goals.

In the same division, Witney’s struggle continued with a 4-2 defeat to Eastcote.

The started strongly when Ellie Norton scored via a deflection from a penalty corner in the second minute, but Eastcote scored three goals from counter-attacks to lead at the break. The second half saw Witney put on a more solid performance until the 64 minute when Eastcote scored their fourth, Witney notching a consolation in the dying seconds via their player-of-the-match, Tori Larkin.


Trysports Three Counties League.

Premier 2: Oxford 3rd 1 (M Banton), Windsor 1.

Div 1: Oxford 4th 7 (N Forecast 3, H Turner 3, L Green), Wokingham 2nd 2; Wychwood 1 (C Bion), Reading 3rd 2.

Div 2: Oxford 5th 1 (E Gilroy), Thame 6.

Div 5: Oxford 6th 0, Marlow 4th 2; Oxford 7th 4 (S Dawson 2, S Davis, C Flavin), Aylesbury 4th 1.

Other results: Oxford Hawks 2nd 3 (H Nicholson 2, K Kerr), South Bucks 3; Oxford Hawks 3rd 4, Reading 3A 1; Oxford Hawks 4th 7 (S Satterly 3, R Black 2, E Hicken, B Nagle), Maidenhead 3A 1; Oxford Hawks 5th 0, South Bucks 2nd 3; Oxford Hawks Harriers 4 (A Bedford 2, R Cannon 2), Oxford Girls Development 2; Bicester 2nd 1 (S Wheeler), Amersham & Chalfont 3rd 0; Newbury & Thatcham 3rd 4, Bicester 3rd 1 (C Wright).

* OXFORD Hawks under 8s were unbeaten at the Wallingford Festival, winning six of their eight matches.

Other youth results.

Girls: Oxford Hawks U18 4 (A Flory 2, E Wyatt, J Oakhill), Maidenhead 3; Oxford Hawks U16 7 (L Millington 3, G Blanchard, A Lingard Bright, A Miller, og), Marlow 0; Oxford Hawks U14 A 2, Buckingham 0; Oxford Hawks U14A 8, Banbury 0.

Boys: Oxford Hawks U16 2, Oxted 3.