Oxford MailATHLETICS: It's two out of two for brilliant Bruce (From Oxford Mail)

Get involved: send your photos, videos, news & views by texting OXFORD NEWS to 80360 or email us

ATHLETICS: It's two out of two for brilliant Bruce

Oxford Mail: Oxford City’s David Bruce cruises to victory in the second round of the Oxford mail Cross Country Oxford City’s David Bruce cruises to victory in the second round of the Oxford mail Cross Country

Oxford City’s David Bruce made it two wins from two starts with a dominant display in the second round of the Oxford Mail Cross Country League at Culham Park.

Bruce finished 42 seconds clear of second-placed Nyle Clinton over a course which was shortened due to flooding.

The Oxford City man clocked 23.57, with 17-year-old Clinton showing plenty of ability to hold off Josh Entwhistle (Oxford Brookes), who was third in 24.52.

Daniel Hamilton pipped Abingdon Amblers clubmate Paul Fernandez for fourth place.

Hamilton clocked 24.49, while Fernandez, the defending league champion, came home fifth in 25.03.

There was a different winner in the ladies’ race where Cirencester’s Jo Emery came home first in 21.26.

Headington Road Runner Rachel Hallam was second in 21.51, with clubmate Jess Leitch (22.43) fourth.

Swindon Harrier Kate Jacobs was third and first vet, clocking 21.58, while Beth Alston (Oxford Brookes) completed the top five in 23.15.

Oxford City’s Steve Male claimed a second successive vet 40 victory, recording 25.40 for seveth place overall.

Swindon’s Brian Gardner also nailed a vet 50 double, coming home 33rd in 27.38.

City’s Stewart Thorp won the vet 60 category to record his second victory of the weekend.

Thorp was 75th in 29.37 at Culham, having taken the honours in the Apex Sports Chiltern League at Slough on Saturday.

Alchester’s Sam Usher was the first Oxfordshire vet 35 lady home, finishing seventh overall in 23.27.

Sue Van Huysteen (Newbury) took the vet 45 honours in 24.12, with clubmate Sarah Fowler the first vet 55 in 27.00.

Abingdon’s Cordelia Parker was the top under 20 lady home, coming tenth in 23.36.

Sam Marshall (White Horse Harriers) finishing 14th and second under 20 man in 26.23.

OXFORD MAIL CROSS COUNTRY LEAGUE STANDINGS INDIVIDUAL STANDINGS (1 out of 2 races to count) MEN Senior: 1 D Bruce (Oxf) 1pt, 2 J Entwistle (OxB) 3, 3= D Hamilton (Abn), P Fernandez (Abn) 4, 5= M Vardy (New), T Wright (Ban) 6, 7 Q Kearns (Abn) 7, 8 A Burgess (Oxf) 8, 9= N Jones (New), J Craggs New 9.

Vet 40: 1 S Male (Oxf) 5, 2 C Dettmar (Hed) 11, 3 C Riley (Hed) 13, 4 J Atyeo (Oxf) 17, 5 H Bampton (Swh) 19, 6 S Barnes (New) 20, 7 M Tankard (Oxf) 22, 8 S Ansell (Whh) 25, 9 R Gould (Alc) 26, 10 S Pritchard (Ban) 29.

Vet 50: 1 B Gardner (Swh) 25, 2 M Richards (Hed) 31, 3 J Nelson (Alc) 45, 4 A Phelps (Hed) 58, 5 B Green (Oxf) 70, 6 P Thomas (Did) 71, 7 J Burgess (Alc) 84, 8 A Bickerstaff (Cir) 92, 9 J Griffiths (Hed) 96, 10= N Moglia (Wit), B Vaughan (Wds) 106.

Vet 60: 1 P Molloy (Swh) 73, 2 S Thorp (Oxf) 75, 3 G Anderson (New) 95, 4 B Wyatt (Oxf)115, 5 J Exley (Oxf) 116, 6 R Treadwell (Oxf) 118, 7 S Connolly (Swh) 160, 8 G LeGood (Wit) 171, 9 M Sheridan (Tkt) 174, 10 P Bramham (Chw) 185.

Under 20: 1 N Clinton (Swh) 2, 2 S Marshall (Whh) 14, 3 M Lomas (Whh) 27, 4 A Bampton (Swh) 28, 5 J Cornish (Whh) 33, 6 M Raymond (Swh) 37, 7 A Holmes (Whh) 38, 8 O Stepney (Abn) 39, 9 D Tuttle (New) 46, 10 R Meredith (Oxf) 52.

Under 17: 1 N Gillis (Tkt) 1, 2= T Kelly (Whh), M Marshall (Oxf) 2, 4 W Ballard (Swh) 3, 5= J Currah (Wit), C Hewitt (Rad) 5, 7 L Edward-Jones (Abn) 6, 8 C Cooper (Swh) 7, 9= A Hanson (Tkt), M Crew (Cir) 8.

Under 15: 1 C Bampton (Swh) 4, 2 B Claridge (Whh) 9, 3 O Overend (Tkt) 10, 4 B Grainger (Ste) 11, 5 H Macke (Wit) 12, 6 N Jones (Oxf) 13, 7 E Lassiter (Mar) 14, 8 B Thomas (Wit) 15, 9= J Zietman (Ste) 16, M Fabes (Abn) 16.

Under 13: 1 W Crisp (Swh) 1, 2= D Stokell (Rad), N Wiltshire (Abn) 2, 4 J Mitchell (Rad) 3, 5 S Hart (Tkt) 4, 6 B Fry (New) 5, 7= G King-Thompson (Oxf), M Crowther (Oxf) 6, 9= G Mayer (Wit), A Scott (Rad) 8.

Under 11: 1= A Pennington (Abn), S Snelson (Ban) 1, 3 H Insley (Rad) 2, 4 J Richardson (Oxf) 3, 5= E Fry (New 4), O Knox (Ban) 4, 7 B Rodriguez (Oxf) 5, 8 J McLaughlin (Tkt) 6, 9 J Sunderland (Oxf) 7, 10 S Clarke (Tkt) 8.

LADIES Senior: 1 J Emery (Cir) 1, 2 R Hallam (Hed) 2, 3 J Leitch (Hed) 3, 4= B Alston (OxB), M Pank (Alc) 5, 6 H Preedy (Tkt) 7, 7 F Snare (Wit) 8, 8 A Lyng (Hed) 13, 9 M Grimsley (Hig) 15, 10 N Smith (Hed) 19.

Vet 35: 1 W Nicholls (Cir) 2, 2 K Jacobs (Swh) 3, 3 L Doughty (Swh) 6, 4 S Usher (Alc) 7, 5 S Francis (Tkt) 8, 6 S Cox (Alc) 9, 7= F Gordan (Swi), M Bartlett (Ban) 12, 9= R Shaw (Hed), A Hopkins (Hed) 16.

Vet 45: 1 R Kelling (Ban) 6, 2 S Van Huysteen (New) 18, 3 L Gettins (Tkt) 31, 4 R Biegel (Ban) 39, 5 A Barry (Hed) 42, 6 R Burgess (Whh) 46, 7 S Farrow (Hed) 48, 8 A James (Hed) 50, 9 C McBeth (Swi) 52, 10 J Pinnock (Eyn) 57.

Vet 55: 1 S Fowler (New) 50, 2 K Shaw (Chw) 53, 3 G Hueter (Oxf) 58, 4 K Williamson (Eyn) 61, 5 C Ralph (Swh) 72, 6 P Wilson (Abn) 84, 7= S Haines (Wds), S Brown (Cir) 86, 9 R Todd (Hed) 102, 10 J LeGood (Wit) 104.

Under 20: 1 L Hawtin (Oxf) 4, 2 C Parker (Abn) 10, 3 J Walker (Oxf) 14, 4 V Duncan (New) 27, 5 B Pull (Ban) 29, 6 J Saunders (OxB) 38, 7 J Lithgow (Whh) 45.

Under 17: 1 B Hawtin (Oxf) 4, 2 J Harrison (Whh) 6, 3 A Lister (Tkt) 8, 4 C Huynh (Swh) 10, 5 A Wickham (Ban) 12, 6= S Lloyd (Whh), E Clark (Oxf) 15, 8 S Van Huysteen (New) 24, 9 R Walter (Tkt) 25, 10 B Meadowcroft (Hed) 27.

Under 15: 1 G Shepherd (Mar) 1, 2= Y Ryder (Tkt), M Humphreys (Oxf) 2, 4 F Bunn (Abn) 3, 5= C George (Swh), E Evans (Oxf) 5, 7 F Insley (Rad) 6, 8= M Wilson (Oxf), C Huxley (Oxf) 7, 10 V Tilling (Abn) 8.

Under 13: 1= H Batstone (Rad), I Fry (New) 1pt, 3 C Ridewood (Oxf) 2, 4 E Houston (New) 3, 5 J Miller (Ban) 4, 6 S Drake (Tkt) 5, 7= L Fellows (Tkt), E Thompson (Ban) 6, 9= G McErlain (Rad), T Williams (Ban) 8.

Under 11: 1 M Brown (Tkt) 1pt, 2= R Burton (Rad), M Silvester (Bic) 2, 4 M Acton (Bic) 3, 5= A Gould (Bic), B Darwent (Abn) 4, 7= M Eldridge (Tkt), C Barwick (Abn) 5, 9 A Kelly (Whh) 6, 10 M Adams (Rad) 7.

TEAM STANDINGS MEN Div 1: 1 Swindon Har A 342, 2 Newbury A 364, 3 Oxford City A 368, 4 Abingdon A 492, 5 Headington A 583, 6 White Horse A 871, 7 Woodstock A 903, 8 Cirencester A 995.

Div 2: 1 Oxf Brookes A 943, 2 Witney A 1229, 3 Newbury B 1235, 4 Headington B 1327, 5 Alchester A 1397, 6 Banbury A 1617, 7 Eynsham A 1680, 8 Hook Norton A 1688.

Div 3 (top eight): 1 Swindon Har B 1484, 2 Kidlington A 1597, 3 Cherwell A 1650, 4 Abingdon B 1748, 5 Didcot A 2113, 6 Team Kennet A 2141, 7 Headington C 2216, 8 Swindon Str A 2323.

Under 15/17: 1 Team Kennet A 44, 2 Swindon Har A 54, 3 Abingdon A 94, 4 Witney A 97, 5 White Horse A 117, 6= St Edwards Sch, Radley A 124, 8 Oxford City A 133.

Under 13: 1 Radley A 31, 2 Swindon Har A 57, 3= Newbury A, Abingdon A 64, 5 Oxford City A 70, 6 Cirencester A 131, 7= Witney A, Team Kennet A 134.

LADIES Div 1: 1 Headington A 55, 2 Newbury A 139, 3 Abingdon A 159, 4 Oxf Brookes A 165, 5 Cirencester A 167, 6 Witney A 195, 7 Newbury B 289, 8 Oxford City A 298.

Div 2: 1 Alchester A 67, 2 Banbury A 122, 3 Headington B 133, 4 Swindon Str A 325, 5 Team Kennet A 369, 6 Eynsham A 370, 7 Newbury C 377, 8 Highworth A 395.

Div 3 (top eight): 1 Kidlington A 250, 2 Alchester B 254, 3 Headington C 296, 4 Swindon Har A 314, 5 Abingdon B 359, 6 Woodstock A 405, 7 Didcot A 418, 8 Radley A 425.

Under 15/17: 1 Oxford City A 38, 2 Abingdon A 46, 3 Team Kennet A 69, 4 Radley A 86, 5 Swindon Har A 127, 6 Team Kennet B 136, 7 White Horse A 150, 8 Marlborough A 156.

Under 13: 1 Radley A 45, 2 Team Kennet A 50, 3 Banbury A 58, 4 Oxford City A 79, 5 Newbury A 100, 6 Radley B 112, 7 Abingdon A 128, 8 White Horse A 149.

INDIVIDUAL RESULTS Men (top 30, senior men unless stated):1 D Bruce (Oxf) 23.57, 2 N Clinton (Swh, U20) 24.39, 3 J Entwistle (OxB) 24.52, 4 D Hamilton (Abn) 24.59, 5 P Fernandez (Abn) 25.03, 6 T Wright (Ban) 25.30, 7 S Male (Oxf, V40) 25.40, 8 A Burgess (Oxf) 25.44, 9 N Jones (New) 25.46, 10 J Craggs (New) 25.50, 11 J Bolton (Wds) 26.07, 12 M Shannon (Cir) 26.15, 13 T Jones (Wit) 26.20, 14 S Marshall (Whh, U20) 26.23, 15 P Crisp (New) 26.24, 16 C Reade (Swh) 26.31, 17 J Atyeo (Oxf, V40) 26.35, 18 P Jegou (Whh) 26.38, 19 A Williams (Cir) 26.41, 20 S Barnes (New, V40) 26.47, 21 S Byrne (Swh) 26.54, 22 M Tankard (Oxf, V40) 26.58, 23 H Bampton (Swh, V40) 27.04, 24 T Bradford (Hkn) 27.10, 25 S Ansell (Whh, V40) 27.13, 26 R Gould (Alc, V40) 27.15, 27 M Lomas (Whh, U20) 27.17, 28 A Bampton (Swh, U20) 27.23, 29 B Leggate (Cir) 27.27, 30 T Doole (Hed) 27.35.

Under 15/17 (Under 17 unless stated): 1 N Gillis (Tkt) 12.32, 2 M Marshall (Oxf) 12.38, 3 T Kelly (Whh) 12.41, 4 C Bampton (Swh, U15) 12.44, 5 C Hewitt (Rad) 12.49, 6 J Currah (Wit) 12.53, 7 C Cooper (Swh) 12.54, 8 M Crew (Cir) 13.01, 9 W Ballard (Swh) 13.03, 10 O Overend (Tkt, U15) 13.07.

Under 13: 1 W Crisp (Swh) 6.45, 2 N Wiltshire (Abn) 6.50, 3 J Mitchell (Rad) 6.51, 4 S Hart (Tkt) 6.53, 5 D Stokell (Rad) 7.08, 6 M Crowther (Oxf) 7.15, 7 B Fry (New) 7.23, 8 G Mayer (Wit) 7.28, 9 J Reeves (New) 7.30, 10 A Scott (Rad) 7.31.

Under 11: 1 A Pennington (Abn) 3.26, 2 H Insley (Rad) 3.28, 3 S Snelson (Ban) 3.29, 4 O Knox (Ban) 3.30, 5 B Rodriguez (Oxf) 3.31, 6 J McLaughlin (Tkt) 3.33, 7 J Sunderland (Oxf) 3.34, 8 J Richardson (Oxf) 3.35, 9 E Fry (New) 3.36, 10 K Francis (Abn) 3.39.

Ladies (top 30, senior ladies unless stated): 1 J Emery (Cir) 21.26, 2 R Hallam (Hed) 21.51, 3 K Jacobs (Swh, LV35) 21.58, 4 J Leitch (Hed) 22.43, 5 B Alston (OxB) 23.15, 6 L Doughty (Swh, LV35) 23.26, 7 S Usher (Alc, LV35) 23.27, 8 F Snare (Wit) 23.35, 9 S Cox (Alc, LV35) 23.36, 10 C Parker (Abn, U20) 23.36, 11 S Francis (Tkt, LV35) 23.49, 12 F Gordan (Swi, LV35) 23.51, 13 A Lyng (Hed) 23.55, 14 J Walker (Oxf, U20) 23.57, 15 M Bartlett (Ban, LV35) 24.03, 16 R Shaw (Hed, LV35) 24.05, 17 A Hopkins (Hed, LV35) 24.07, 18 S Van Huysteen (New, LV45) 24.12, 19 M Grimsley (Hig) 24.13, 20 C Coxhead (New) 24.14, 21 N Smith (Hed) 24.20, 22 S Rendell (Alc) 24.43, 23 C Bradley (Ban) 24.51, 24 C Crawford (Cir) 24.53, 25 C Bolton (Abn) 24.55, 26 D Bridges (Eyn, LV35) 24.58, 27 E Fidler (Alc, LV35) 25.09, 28 A Finnigan (Kid, LV35) 25.19, 29 B Pull (Ban, U20) 25.22, 30 I Molony (OxB) 25.30.

Under 15/17 (Under 17 unless stated): 1 G Shepherd (Mar, U15) 11.52, 2 Y Ryder (Tkt, U15) 12.21, 3 F Bunn (Abn, U15) 12.52, 4 B Hawtin (Oxf) 12.59, 5 E Evans (Oxf, U15) 13.03, 6 F Insley (Rad, U15) 13.10, 7 M Wilson (Oxf, U15) 13.12, 8 A Lister (Tkt) 13.14, 9 G Harvey (Abn, U15) 13.18, 10 I Rodriguez (Oxf, U15) 13.27.

Under 13: 1 H Batstone (Rad) 7.31, 2 C Ridewood (Oxf) 7.35, 3 E Houston (New) 7.37, 4 I Fry (New) 7.38, 5 S Drake (Tkt) 7.44, 6 E Thompson (Ban) 7.51, 7 L Fellows (Tkt) 7.53, 8 T Williams (Ban) 7.57, 9 A Pozniak (Rad) 8.03, 10 G McErlain (Rad) 8.10.

Under 11: 1 M Brown (Tkt) 3.47, 2 M Silvester (Bic) 3.54, 3 R Burton (Rad) 3.56, 4 B Darwent (Abn) 3.57, 5 C Barwick (Abn) 3.59, 6 M Acton (Bic) 4.00, 7 M Adams (Rad) 4.01, 8 A Gould (Bic) 4.02, 9 A Scrivener (Oxf) 4.03, 10 A Bromley (Oxf) 4.05.

TEAM RESULTS Men – Div 1: 1 Swindon Har A 171pts, 2 Oxford City A 183, 3 Newbury A 197, 4 Abingdon A 278, 5 White Horse A 284, 6 Headington A 323, 7 Woodstock A 466, 8 Cirencester A 499.

Div 2: 1 Oxf Brookes A 460pts, 2 Alchester A 525, 3 Witney A 622, 4 Headington B 623, 5 Newbury B 635, 6 Hook Norton A 642, 7 Eynsham A 683, 8 Banbury A 914.

Div 3 (top eight): 1 Kidlington A 745pts, 2 Didcot A 880, 3 Swindon Str A 955, 4 Swindon Har B 985, 5 Cherwell A 1015, 6 Abingdon B 1032, 7 Team Kennet A 1067, 8 Headington C 1163.

Under 15/17 (top eight): 1 Swindon Har A 20pts, 2 Team Kennet A 22, 3 Abingdon A 48, 4 Oxford City A 49, 5 Radley A 53, 6 White Horse A 57, 7 Witney A 65, 8 St Edwards Sch 67.

Under 13 (top eight): 1 Radley A 18pts, 2 Swindon Har A 28pts, 3 Abingdon A 30, 4 Newbury A 34, 5 Oxford City A 37, 6 Team Kennet A 53, 7 Witney A 65, 8 Cirencester A 69.

Ladies – Div 1: 1 Headington A 19pts, 2 Newbury A 70, 3 Oxf Brookes A 73, 4 Abingdon A 83, 5 Cirencester A 102, 6 Witney A 125, 7= Newbury B, Oxford City A 137.

Div 2: 1 Alchester A 38, 2 Headington B 54, 3 Banbury A 67, 4 Eynsham A 147, 5 Swindon Str A 159, 6 Newbury C 188, 7 Highworth A 193, 8 Team Kennet A 199.

Div 3 (top eight): 1 Swindon Har A 81pts, 2 White Horse A 128, 3 Kidlington A 134, 4 Alchester B 143, 5 Headington C 152, 6 Didcot A 196, 7 Abingdon B 206, 8 Woodstock A 207.

Under 15/17 (top eight): 1 Oxford City A 16pts, 2 Abingdon A 23, 3 Team Kennet A 27, 4 Oxford City B 37, 5 Radley A 46, 6 Team Kennet B 66, 7= Marlborough A, Oxford City C 81.

Under 13 (top eight): 1 Radley A 20pts, 2 Newbury A 21, 3 Oxford City A 28, 4 Team Kennet A 29, 5 Banbury A 38, 6 Radley B 52, 7 Abingdon A 62, 8 White Horse A 78.

KEY TO CLUBS Abn=Abingdon, Alc=Alchester, Ban=Ban-bury, Bic=Bicester, Chw=Cherwell, Cir= Cirencester, Did= Didcot, Hed=Headin-gton, Hig=Highworth, Hkn=Hook Norton, Kid=Kidlington, Mar=Marlborough, New= Newbury, OxB=Oxford Brookes, Oxf=Oxford City, Rad=Radley, Ste=St Edward’s School, Swh=Swindon Harriers, Swi= Swindon Striders, Tkt=Team Kennet, Wit=Witney, Wds=Woodstock, Whh=Whi-te Horse Harriers.

Comments

Comments are closed on this article.

click2find

Get Adobe Flash player
About cookies

We want you to enjoy your visit to our website. That's why we use cookies to enhance your experience. By staying on our website you agree to our use of cookies. Find out more about the cookies we use.

I agree