SWIMMING: Duo lead way in City gold rush

Oxford Mail: Gold medallosts Joseph McLean and Erin Gilchrist with City of Oxford coach LizHouse Gold medallosts Joseph McLean and Erin Gilchrist with City of Oxford coach LizHouse

Joseph McLean and Erin Gilchrist won four gold medals apiece as City of Oxford starred in the Milton Keynes Meet at Bletchley Leisure Centre.

McLean, 12 and Gilchrist, ten, led the way as the club picked up an impressive 52-medal haul.

McLean won the 400m individual medley (IM), bettering his personal best by 13 seconds, before going on to win gold in the 50m, 100m and 200m breaststroke events.

He also claimed silver in the 400m freestyle.

Gilchrist landed gold in the 200m butterfly, 400m freestyle, 400m IM and the 100m butterfly, beating the record set by Lucy Gaen in 2008.

Elliot Rennie was Abingdon Vale’s star performer with five golds and a silver in their 40-medal haul.

CITY OF OXFORD’S OTHER MEDALLISTS

Gold: N Armstrong (15) 50m breaststroke; N Fenton (10) 200m breaststroke; L Gaen (14) 100m, 400m IM; L Heron (14) 100m breaststroke; B Jeremy (14) 100m, 50m freestyle; Z Klico (10) 100m breaststroke; A Sharp (12) 100m backstroke; E Wood (13) 50m, 200m breaststroke.

Silver: R Allen (13) 100m backstroke; N Armstrong (15) 100m butterfly; T Cooke (10) 50m breaststroke; N Fenton (10) 400m freestyle; L Gaen (14) 200m IM, 100m butterfly; E Gilchrist (10) 100m freestyle; L Gilchrist (12) 200m butterfly; G King-Smith (16) 200m backstroke; Z Klico (10) 50m backstroke, 100m freestyle, 50m breaststroke, 200m freestyle; J McLean (12) 400m freestyle; K Mills (14) 200m backstroke, 200m butterfly, 200m freestyle, 100m backstroke; F Monaghan (14) 50m backstroke; F Smiley (16) 50m freestyle, 50m butterfly; G Youngs do Patrocinio (9) 200m butterfly.

Bronze: H Beel (12) 50m backstroke; C Bryan (12) 200m butterfly; T Cooke (10) 200m breaststroke; N Fenton (10) 50m freestyle; L Gaen (14) 50m butterfly; L Gotta (12) 200m butterfly; Z Klico (10) 50m butterfly, 200m IM; K Mills (14) 100m; M Ramos (16) 100m freestyle; C Smart (12) 200m breaststroke.

ABINGDON VALE MEDALLISTS

Gold: E Rennie gold 200m freestyle, 50m freestyle, 100m breaststroke, 400m freestyle, 100m freestyle; S Costello 400m IM; E Ford 200m backstroke, 50m backstroke, 50m butterfly, 100m IM; H Gildersleeves 100m backstroke; M Royal 50m butterfly, 100m butterfly.

Silver: E Rennie 200m breaststroke; S Costello 200m butterfly, 400m freestyle; A Lowe 50m backstroke; J Harrop 50m backstroke; N Lijzenga 400m freestyle, 100m IM; Z Lovibond: 200m freestyle, 50m freestyle; Z Lovibond 100m backstroke, 200m IM; E Lovibond 100m breaststroke; Bronze: A Lowe 100m backstroke, 200m backstroke; C Motha 50m butterfly; J Law 50m backstroke, 50m butterfly, 100 IM; J Royal 200m backstroke; N Lijzenga 200m backstroke, 50m backstroke, 400m IM, 200m freestyle; Z Lovibond 100m breaststroke, 100m IM; E Lovibond 50m breaststroke; M Royal 200m freestyle.

Comments

Comments are closed on this article.

click2find

Get Adobe Flash player
About cookies

We want you to enjoy your visit to our website. That's why we use cookies to enhance your experience. By staying on our website you agree to our use of cookies. Find out more about the cookies we use.

I agree